Pleven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pleven (Bullgarisht: Плевен e theksuar ) është qyteti i shtatë për nga numri i popullsisë në Bullgari. I vendosur në pjesën veriore të vendit, Pleveni është qendra administrative e Provincës së Plevenit, si dhe të komunës vartëse të Plevenit.

I njohur për Rrethimin e Plevnës në vitin 1877, sot ai është një qendër e madhe ekonomike e Bullgarisë Veriperëndimore dhe qyteti i tretë më i madh në Veri të Bullgarisë pas Varnës dhe Ruses. Koordinatat: 43°25′V 24°37′L / 43.417°V 24.617°L / 43.417; 24.617