Narendra Modi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Narendra Modi
Kryeministri i 14-të i Indisë
Titullar
Në detyrë
26 Maj 2014
PresidentiRam Nath Kovind
Pranab Mukherjee
Paraprirë ngaManmohan Singh
Të dhëna vetjake
U lind më17 Shtator 1950
Vadnagar, India
NënshtetësiaIndian
Partia politikeBharatiya Janata Party
ShkollimiUniversity of Delhi
Gujarat University
Nënshkrimi
Faqja në rrjet[1]

Narendra Damodardas Modi (lindur më 17 Shtator 1950) është një politikan Indian që shërben si Kryeministri i 14-të dhe aktual i Indisë që nga viti 2014. Ai ishte Kryeministri i Gujarat nga 2001 deri në 2014 dhe është deputet i parlamentit për Varanasi. Modi është anëtar i Partisë Bharatiya Janata (BJP) dhe i Rashtriya Swayamsevak Sanghut (RSS), një organizatë vullnetare nacionaliste Hindu. Ai është kryeministri i parë jashtë Kongresit Kombëtar të Indisë që fitoi dy mandate radhazi me një shumicë të plotë dhe i dyti që përfundoi pesë vjet në detyrë pas Atal Bihari Vajpayee.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gettleman, Jeffrey; Goel, Vindu; Schultz, Kai; Raj, Suhasini; Kumar, Hari (2019-05-23). "Narendra Modi, India's 'Watchman,' Captures Historic Election Victory". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-07-10.
  2. ^ Bobbio, Tommaso (2012-05-01). "Making Gujarat Vibrant: Hindutva , development and the rise of subnationalism in India" (në anglishte amerikane). doi:10.1080/01436597.2012.657423. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)