Kongresi Kombetar Indian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Indian National Congress
Kryetar Sonia Gandhi
Data e krijimit 1885
Organizata e rinisë Indian Youth Congress
Organizata e gruas Mahila Congress
Spektri politik E majta e qendrës
Pjesëmarrja ndërkombëtare Aleanca Progresiste dhe Nderkombëtarja Socialiste
Ngjyra zyrtare Blu i celur
Faqja zyrtare e Internetit
[http://www.inc.in/

Kongresi Kombetar Indian esht një nga dy partitë më të rëndësishme në Indi dhe qe partia që u angazhua fellësisht në betejën për pavarësinë e Indisë nga Përandoria Britanike. Partia ka qën më e rëndësishmja për shum vite dhe vetëm në kohët e fundit humbi popullaritetin e saj për shkak të lidershipit e Narendra Modit i partisë BJP.