Rashtriya Swayamsevak Sangh

Coordinates: 21°08′46″N 79°06′40″E / 21.146°N 79.111°E / 21.146; 79.111
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rashtriya Swayamsevak Sangh
Flamuri i Shafranit ose Bhagwa Dhwaj, një simbol zyrtar i RSS-it
Marshim në Bhopal
ShkurtesaRSS
Formuar më1925 shtator 27; 98 vite më parë (27-09-1925)
ThemeluesK. B. Hedgewar
LlojiE djathtë[1]
Vullnetare[2]
Parushtarake[3][4][5][6][7]
Statusi ligjorAktiv
QëllimiNacionalizmi hindu dhe Hindutva[8][9]
SeliaDr. Hedgewar Bhawan, Sangh Building Road, Nagpur, Maharashtra - 440032
Koordinatat21°08′46″N 79°06′40″E / 21.146°N 79.111°E / 21.146; 79.111
Zona e shërbimit
India
Anëtarësia
Gjuha zyrtare
Asnjë
Sarsanghchalak (Kryesor)
Mohan Bhagwat
Sarkaryawah (Sekretar i Përgjithshëm)
Dattatreya Hosabale
PërkatësitëSangh Parivar
Faqja në internetwww.rss.org

Rashtriya Swayamsevak Sangh ( shkurtesa RSS ; Rāṣṭrīya Svayaṃsevak Saṅgh, shqiptimi Hindi: [raːʂˈʈriːj(ə) swəjəmˈseːʋək səŋɡʱ], lit. ' Organizata Kombëtare Vullnetare ' ) [14] është një organizatë vullnetare indiane e krahut të djathtë, nacionaliste hindu [6] [15] dhe paraushtarake [5] [16] . RSS është paraardhësja dhe udhëheqësja e një grupi të madh organizatash të quajtura Sangh Parivar ( në Hindi për "familja Sangh"), të cilat janë të pranishme në të gjitha aspektet e shoqërisë indiane. RSS u themelua më 27 shtator 1925. As of 2014 , ka një anëtarësi prej 5–6 milionë njerëzish. [17]

Shtysa fillestare e organizatës ishte ofrimi i kalitjes së karakterit përmes disiplinës hindu dhe bashkimi i komunitetit hindu për të formuar një komb hindu (në Hindi: Rashtra hindu). [16] [18] Organizata promovon mbajtjen e kulturës indiane dhe vlerave të një shoqërie civile, përhapjen e ideologjisë Hindutva, për të "forcuar" komunitetin hindu . [19] [9] Ajo u frymëzua fillimisht nga grupet e krahut të djathtë evropian gjatë Luftës së Dytë Botërore, si Partia Fashiste Italiane . [18] [20] [21] [22] Gradualisht, RSS u transformua në një organizatë të shquar nacionaliste hindu, duke krijuar disa organizata të ndërlidhura që krijuan shkolla të shumta, bënë bamirësi si dhe formuan klube për të përhapur besimet e saj ideologjike. [18]

RSS u ndalua një herë gjatë sundimit britanik, [18] dhe më pas tri herë nga qeveria indiane e pas-pavarësisë, së pari në 1948 kur Nathuram Godse, [23] një anëtar i dikurshëm i RSS, [24] vrau Mahatma Gandhin ; [18] [25] [26] pastaj gjatë Emergjencës (1975–1977); dhe për herë të tretë pas rrënimit të Xhamisë Babri në vitin 1992.

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Keshav Baliram Hedgewar

RSS u themelua në 1925 nga Keshav Baliram Hedgewar, një mjek në qytetin e Nagpurit, Indi Britanike. [3]

Hedgewar ishte nën udhëheqjen politike të BS Moonje, një kongresmen dhe aktivist shoqëror nga Nagpur. Moonje e kishte dërguar Hedgewarin në Kalkutë për të ndjekur studimet e tij në mjekësi dhe për të mësuar teknika luftarake nga shoqëritë sekrete revolucionare të bengalasve. Hedgewar u bë një anëtar i Anushilan Samitit, një grup revolucionar anti-britanik, duke u futur në rrethin e tij të brendshëm. Mënyrat e fshehta të këtyre shoqërive u përdorën nga ai në organizimin e RSS. [27] [28] [29]

Pas kthimit në Nagpur, Hedgewar organizoi aktivitete anti-britanike përmes Kranti Dal (Partia e Revolucionit) dhe mori pjesë në fushatën e aktivistit të pavarësisë Tilak për vetëqeverisje në 1918. Sipas historisë zyrtare të RSS, [30] ai kuptoi se aktivitetet revolucionare nuk ishin të mjaftueshme për të përmbysur britanikët. Pas leximit të veprës Hindutva të VD Savarkar, botuar në Nagpur më 1923, dhe takimit me Savarkarin në burgun Ratnagiri në 1925, Hedgewar u ndikua jashtëzakonisht nga ai dhe themeloi RSS me synimin për të forcuar shoqërinë hindu. [27] [28] [29] [31]

Hedgewar besonte se një grusht britanikësh ishin në gjendje të sundonin mbi një vend të pamatë si India, sepse hindutë ishin të përçarë, nuk kishin guxim (pararkram) dhe nuk kishin organizim civil. Ai rekrutoi të rinj energjikë hindu me entuziazëm revolucionar, u dha atyre një uniformë me një kapele të zezë, këmishë kaki (më vonë këmishë e bardhë) dhe pantallona të shkurtra kaki - duke imituar uniformën e Policisë Perandorake Indiane - dhe u mësoi atyre teknikat paraushtarake me shkop bambuje (lathi), shpatë, shtizë dhe kamë. Ceremonitë dhe ritualet hindu luajtën një rol të madh në organizim, jo më shumë për bindjet fetare sesa për të siguruar ndërgjegjësimin rreth të kaluarës së lavdishme të Indisë dhe për të lidhur anëtarët në një bashkësi fetare. Hedgewar gjithashtu mbante seanca javore të asaj të edukimit ideologjik (baudhi), të përbërë nga pyetje të thjeshta drejtuar fillestarëve rreth kombit hindu, historisë dhe heronjëve e tij, veçanërisht mbretit luftëtar Shivaji . Flamuri ngjyrë shafran i Shivajit, Bhagwa Dhwaj, u përdor si emblemë për organizatën e re. Detyrat e saj publike përfshinin mbrojtjen e pelegrinëve hindu në festivale dhe përballjen me qendresën muslimane ndaj riteve hindu pranë xhamive. [27] [28] [29]

Pas dy vitesh, në 1927, Hedgewar organizoi një kamp trajnimi oficerësh me synimin për të formuar një trupë punëtorësh kyç, të cilët ai i quajti pracharaks (funksionarë me kohë të plotë). Ai u kërkoi vullnetarëve që së pari të bëheshin asketikë (<i>sadhus)</i>, duke hequr dorë nga jeta profesionale dhe familjare për t'ia kushtuar jetën kauzës së RSS. Hedgewar besohet se ka përqafuar doktrinën e heqjes dorë pasi ajo ishte riinterpretuar nga nacionalistët si Aurobindo . Tradita e heqjes dorë i dha RSS-it karakterin e një 'sekti hindu'. [28] Zhvillimi i një rrjeti degësh ishte shqetësimi kryesor i Hedgewarit gjatë gjithë karrierës së tij në krye të RSS-it. Pracharakët e parë ishin përgjegjës për krijimin e sa më shumë degëve, fillimisht në Nagpur, pastaj në të gjithë Maharashtrën dhe përfundimisht në gjithë Indinë. PB Dani u dërgua për të krijuar një degë në Universitetin Hindu Benaras ; universitete të tjera u shënjestruan në mënyrë të ngjashme për të tërhequr ndjekës të rinj në mesin e popullatës studentore.

 1. ^ Johnson, Matthew; Garnett, Mark; Walker, David M (2017), Conservatism and Ideology, Routledge, fq. 77, ISBN 978-1-317-52899-9, marrë më 25 mars 2021, A couple of years later, India was ruled by the Janata coalition, which consisted also of Bharatiya Jana Sangh (BJS), the then-political arm of the extreme right-wing Hindu nationalist Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS – National Volunteers Organisation). {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Andersen & Damle 1987, f. 111.
 3. ^ a b Curran, Jean A. (17 maj 1950). "The RSS: Militant Hinduism". Far Eastern Survey. 19: 93–98. doi:10.2307/3023941. JSTOR 3023941. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Bhatt2013
 5. ^ a b McLeod, John (2002). The history of India. Greenwood Publishing Group. fq. 209–. ISBN 978-0-313-31459-9. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2017. Marrë më 11 qershor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Horowitz, Donald L. (2001). The Deadly Ethnic Riot. University of California Press. fq. 244. ISBN 978-0520224476. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Margolis2000
 8. ^ Embree, Ainslie T. (2005). "Who speaks for India? The Role of Civil Society". përmbledhur nga Rafiq Dossani; Henry S. Rowen (red.). Prospects for Peace in South Asia. Stanford University Press. fq. 141–184. ISBN 0804750858. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Jaffrelot, Christophe (2010). Religion, Caste, and Politics in India (në anglisht). Primus Books. fq. 46. ISBN 9789380607047.
 10. ^ Priti Gandhi (15 maj 2014). "Rashtriya Swayamsewak Sangh: How the world's largest NGO has changed the face of Indian democracy". DNA India. Marrë më 1 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Hindus to the fore". Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2017. Marrë më 10 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Glorious 87: Rashtriya Swayamsevak Sangh turns 87 on today on Vijayadashami". Samvada. 24 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2015. Marrë më 1 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Highest growth ever: RSS adds 5,000 new shakhas in last 12 months". The Indian Express. 16 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2016. Marrë më 30 gusht 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS)". Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2009. Marrë më 10 shkurt 2010. (Hindi: "National Volunteer Organisation") also called Rashtriya Seva Sangh {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Jeff Haynes (2 shtator 2003). Democracy and Political Change in the Third World. Routledge. fq. 168–. ISBN 978-1-134-54184-3. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2017. Marrë më 25 shtator 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Andersen & Damle 1987.
 17. ^ Chitkara, National Upsurge 2004.
 18. ^ a b c d e Atkins, Stephen E. (2004). Encyclopedia of modern worldwide extremists and extremist groups. Greenwood Publishing Group. fq. 264–265. ISBN 978-0-313-32485-7. Marrë më 26 maj 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Dina Nath Mishra (1980). RSS: Myth and Reality. Vikas Publishing House. fq. 24. ISBN 978-0706910209. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Casolari, Marzia (2000). "Hindutva's Foreign Tie-Up in the 1930s: Archival Evidence". Economic and Political Weekly. 35 (4): 218–228. ISSN 0012-9976. JSTOR 4408848. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ McDonald, Ian (1 dhjetor 1999). "'Physiological Patriots'?: The Politics of Physical Culture and Hindu Nationalism in India". International Review for the Sociology of Sport (në anglisht). Sage Journals. 34 (4): 343–358. doi:10.1177/101269099034004003. ISSN 1012-6902.
 22. ^ Natrajan, Balmurli (2009). "Searching for a Progressive Hindu/ism: Battling Mussolini's Hindus, Hindutva, and Hubris". Tikkun (në anglisht). Duke University Press. 24 (5): 58–61. doi:10.1215/08879982-2009-5024. ISSN 2164-0041.
 23. ^ Krant M. L. Verma Swadhinta Sangram Ke Krantikari Sahitya Ka Itihas (Part-3) p. 766
 24. ^ Karawan, Ibrahim A.; McCormack, Wayne; Reynolds, Stephen E. (2008). Values and Violence: Intangible Aspects of Terrorism. Springer Science & Business Media. fq. 87. ISBN 978-1-4020-8660-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "RSS releases 'proof' of its innocence". The Hindu. Chennai, India. 18 gusht 2004. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2010. Marrë më 26 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Gerald James Larson (1995). India's Agony Over Religion. State University of New York Press. fq. 132. ISBN 0-7914-2412-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ a b c Goodrick-Clarke 1998.
 28. ^ a b c d Jaffrelot, Hindu Nationalist Movement 1996.
 29. ^ a b c Kelkar 2011.
 30. ^ Bhishikar 1979.
 31. ^ Kelkar 1950.