Shandong

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shandong
山东
Pamje ajrore nga Qingdao
Pamje ajrore nga Qingdao
Location of Shandong
Popullsia
 • Gjithsej100.472.400
Faqja zyrtarewww.sd.gov.cn

Shandong (Kinezisht: 山东) është një provincë bregdetare e Republikës Popullore të Kinës dhe është pjesë e rajonit të Kinës Lindore.[1] Shandong kufizohet me Detin Bohai në veri, Hebei në veriperëndim, Henan në perëndim, Jiangsu në jug dhe Detin e Verdhë në juglindje; ajo gjithashtu ndan një kufi shumë të shkurtër me [[Anhui, midis Henan dhe Jiangsu.

Shandong ka luajtur një rol të madh në historinë kineze që nga fillimi i civilizimit kinez përgjatë rrjedhës së poshtme të lumit të Verdhë. Ai ka shërbyer si një qendër kryesore kulturore dhe fetare për Taoizmin, Budizmin kinez dhe Konfucianizmin. Mali Tai i Shandong është mali më i nderuar i Taoizmit dhe një nga vendet në botë me historinë më të gjatë të adhurimit të vazhdueshëm fetar.[2] Tempujt budistë në malet në jug të kryeqytetit provincial të Jinanit dikur ishin ndër vendet më të shquara budiste në Kinë.[3] Qyteti i Qufu është vendlindja e Konfucit dhe më vonë u krijua si qendra e Konfucianizmit. Konfucianizmi u zhvillua nga ato që më vonë u quajt Njëqind Shkolla të Mendimit nga mësimet e filozofit kinez Konfuci.[4]

Pas një periudhe paqëndrueshmërie politike dhe vështirësish ekonomike që filloi në fund të shekullit të 19-të, Shandong ka përjetuar rritje të shpejtë në dekadat e fundit. Shandong është nëndarja gjashtë më e popullarizuar në botë dhe i dyti më i populluar në Kinë. Ekonomia e Shandongut është ekonomia e tretë më e madhe provinciale me një PBB prej CNY¥7.65 trilionë më 2018.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Atlas of World Heritage: China (në anglisht). Long River Press. 2005. fq. 70.
  2. ^ Centre, UNESCO World Heritage. "Mount Taishan". UNESCO World Heritage Centre (në anglisht). Marrë më 2019-09-30.
  3. ^ Kelly, Margaret (2007). China (në anglisht). Fodor's Travel Publications. fq. 157. ISBN 9781400017317.
  4. ^ "Confucianism". Asia Society (në anglisht). Marrë më 2020-11-04.