Jump to content

Lumi Huang He

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Lumit të Verdh (Huang He)

Lumi i Verdhë (Yellow River ose Huang He / Hwang Ho[1][2]), ndodhet në Azi dhe është lumi i dytë për nga gjatësia në Kinë. Ka gjatësi të përgjithshme prej 5464 km. Rrjedhjet e lumit të verdhë kanë kullota pjellore, minerale të pasura dhe në historinë kineze paraqetë anën më të rëndësishme si burim i civilizimit të lashtë të kinez.

  1. ^ "geonames.de: Huang He". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2018. Marrë më 1 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ky është emri brenda Mongolisë. Jashtë Mongolisë quhet Shar Mörön (Шар мөрөн), dom.th. Lumi i verthë.
 Commons: Huang He – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale