Jump to content

Vaukluza

Coordinates: 44°00′N 05°10′E / 44.000°N 5.167°E / 44.000; 5.167
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vaukluza
Vauclusa (Ocitanisht)
Nga lart poshtë, majtas djathtas: Ndërtesa e prefekturës dhe Pallati PapnorAvinjon , Gordesi (i konsideruar si një nga fshatrat më të bukur të Francës), Sénanque Abbey, lumi Sorgë dhe lumi Neskë
Flamuri i Vaukluza Vauclusa (Ocitanisht)
Stema Vaukluza Vauclusa (Ocitanisht)
Vendndodhja e Vaukluzës në Francë
Vendndodhja e Vaukluzës në Francë
Koordinatat: 44°00′N 05°10′E / 44.000°N 5.167°E / 44.000; 5.167
ShtetiFranca
RajoniProvenca-Alpet-Bregu i Kaltër
PrefectureAvignon
NënprefekturatApt
Carpentras
Qeveria
 • Presidenti i Këshillit të DepartamentitDominique Santoni (LR)
Sipërfaqja
 • Gjithsej3.567 km2 (1,377 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2019)
 • Gjithsej561.469
 • Vendi47
 • Dendësia160/km2 (410/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit84
Qarqet3
Kantonet17
Komunat151

Vaucluse ( Frëngjisht: [voklyz] ; Provençal: Vauclusa (Norma klasike) ose Vau-Cluso (Norma mistraliane) ) është një departamentrajonin juglindor francez të Provencës-Alpeve-Bregut të Kaltër . Ajo kishte një popullsi prej 561,469 që nga viti 2019. [1] Prefektura e departamentit është Avinjoni .

E ka marrë emrin nga një burim, Fontaine de Vaucluse, një nga burimet më të mëdha karstike në botë. Vetë emri Vaucluse rrjedh nga latinishtja Vallis Clausa ("lugina e mbyllur") pasi lugina përfundon në një faqe shkëmbi nga ku buron burimi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vaukluza u krijua më 12 gusht 1793 nga pjesë të departamenteve Gryka e Ronës, Droma dhe Alpet e Poshtme, më vonë u quajt Alpet e Provencës së Sipërme . Departamenti i atëhershëm rural ishte, si qyteti i afërt i Lionit, një vatër e Rezistencës FrancezeLuftën e Dytë Botërore .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fontaine de Vaucluse është burimi i Sorgues . Karakterizohet nga një lëvizje lart e ujit nga thellësia mbi 315 metres (1,033 ft) .

Vaukluza kufizohet nga Rona në perëndim dhe Durenca në jug. Malet zënë një pjesë të konsiderueshme të gjysmës lindore të departamentit, me Malin Ventor(1,912 m), i njohur gjithashtu si "Gjigandi i Provencës", që dominon peizazhin. Vargmalet e tjera të rëndësishme malore përfshijnë Dentelles de Montmirail, Monts de Vaucluse dhe Luberon .

Frutat dhe perimet kultivohen në sasi të mëdha në pjesët më të ulëta të departamentit, në një nga fushat më pjellore në Francën Jugore . Departamenti Vaucluse ka një enklavë mjaft të madhe brenda departamentit Drôme, kantoni i Valréas ( Enklava e Papëve ).

Vaukluza është gjithashtu i njohur për karstin e tij, duke përfshirë burimin karstik Fontaine de Vaucluse pas së cilës janë emëruar "Zgjimet e Vaukluzës".

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Avinjoni, prefektura. Që nga viti 2019, ka 6 komuna me më shumë se 20,000 banorë: [1]

Komuna Popullsia (2019)
Avinjon 91,143
Karpentras 29236
Orange 28772
Cavaillon 26,236
Pertuis 20,557
L'Isle-sur-la-Sorgue 20,042

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi i popullsisë që nga viti 1801:

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801191,421—    
1806205,833+7.5%
1821224,431+9.0%
1831239,113+6.5%
1841251,08+5.0%
1851264,618+5.4%
1861268,255+1.4%
1872263,451−1.8%
1881244,149−7.3%
1891235,411−3.6%
1901236,949+0.7%
1911238,656+0.7%
1921219,602−8.0%
1931241,689+10.1%
1936245,508+1.6%
1946249,838+1.8%
1954268,318+7.4%
1962303,536+13.1%
1968353,966+16.6%
1975390,446+10.3%
1982427,343+9.4%
1990467,075+9.3%
1999499,685+7.0%
2006534,291+6.9%
2011546,63+2.3%
2016559,014+2.3%

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Populations légales 2019: 84 Vaucluse, INSEE