Avignon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Avignon
Komunë
noform
Pamje nga Avignon
Stema_figura
Vendndodhja
Avignon is located in Franca
Avignon
Avignon
44°57′35″V 5°39′28″L / 44.9597°V 5.6578°L / 44.9597; 5.6578Koordinatat: 44°57′35″V 5°39′28″L / 44.9597°V 5.6578°L / 44.9597; 5.6578
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Vaucluse
Qarku Arrondissement Avignon
Kantoni Capital of 4 Cantons
Ndërbashkësia Grand Avignon
Kryetari Cécile Helle (PS)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 64.78 km2
Lartësia 23 m (m.n.d.)
Popullsia 90194 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 84000
INSEE 84007


Avignon është një komunëFrancë. Avignonbën pjesë në departamentin Vaucluserajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Komuna ka një popullsi prej 90194 banorë dhe sipërfaqe 64.78 km².

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Avignon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale