Hunspach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hunspaç
Hunschpàch (Alzasisht)
Hunspach (Gjermanisht)
Komunë
Rruga kryesore në Hunspaç
Rruga kryesore në Hunspaç
Stema Hunspaç
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiBas-Rhin
QarkuHaguenau-Wissembourg
KantoniWissembourg
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Bertrand Wahl[1]
Sipërfaqja
1
5.490 km2 (2.120 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
624
 • Dendësia110/km2 (290/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
67213 /67250
Lartësia138–207 m (453–679 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Hunspach (shqiptimi frëngjisht: [unspax] or [unʃpax]; Alzasisht: Hunschpàch ; Gjermanisht: Hunspach ; Shqip: Hunspaçi) është një komunë në departamentin Bas-Rhin në rajonin e Alzasës. Në 2020 u votua «Village préféré des Français» (Fshati i preferuar i francezëve).[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hunspaçi shtrihet në një distancë të shkurtër në jug të Wissembourg.

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hunspaçi ka ruajtur shumë nga arkitektura e tij tradicionale. Shtëpitë janë të bardha dhe në stilin gjysmë të drurit alzasian. Oborret e hapura qendrore ofrojnë pamje të fermave nga brenda.

Foto Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ "Hunspach, élu village préféré des Français 2020". Paris Match. 2 korrik 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)