Jump to content

Yonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jonë
Yonne
Pallati i peshkopit në Auxerre, i cili pret gjithashtu prefekturën e Jonës
Pallati i peshkopit në Auxerre, i cili pret gjithashtu prefekturën e Jonës
Flamuri i Jonë
Stema Jonë
Vendndodhja e Jonës në Francës
Vendndodhja e Jonës në Francës
ShtetiFrancë
RajoniBourgogne-Franche-Comté
PrefekturaAuxerre
NënprefekturatAvallon
Sens
Sipërfaqja
 • Gjithsej7.427 km2 (2,868 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej334.156
 • Vendi70
 • Dendësia45/km2 (120/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit89
Qarqet3
Kantonet21
Komunat423
^1 French Land Register data, which exclude estuaries and lakes, ponds and glaciers larger than 1 km2

Yonne ( Frëngjisht: [jɔn] ; Shqip: Jona ) është një departamentrajonin Bourgogne-Franche-ComtéFrancë . E ka marrë emrin nga lumi Yonne, i cili rrjedh përmes tij. Një nga tetë departamentet përbërëse të rajonit Bourgogne-Franche-Comté, ndodhet në pjesën veriperëndimore të tij, në kufi me Île-de-France . Jona u krijua në 1790 gjatë Revolucionit Francez . Prefektura e saj është Auxerre, me nënprefektura në Avallon dhe Sens . Numri i tij INSEE dhe kodi postar është 89.

Jona është departamenti i katërt më i populluar i Bourgogne-Franche-Comté, me një popullsi prej 335,707 banorësh (2019). [1] Qyteti i tij më i madh është prefektura e tij Auxerre, me një popullsi prej rreth 35,000 brenda kufijve të qytetit dhe 68,000 në zonën urbane.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dëshmia e parë e njerëzve në këtë zonë gjendet në Grottes d'Arcy-sur-Cure, ku janë gjetur piktura që datojnë 28,000 vjet më parë. Gjuetarët paleolitikë të asaj kohe lanë gjithashtu artefakte të shumta stralli. Zona besohet se ka qenë e pushtuar për rreth 200,000 vjet. [2] Në vitin 4000 para Krishtit, një valë neolitike mbërriti nga rajoni i lumit Danub në Evropën Lindore. Ata ndërtuan shtëpi të konsiderueshme prej druri dhe futën qeramikë të zbukuruar me karakteristikat e kulturës lineare të qeramikës . Pasuan valë të tjera migrantësh, kultura Chasséen dhe kultura Michelsberg . [3]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hartë e Jonës

Jona është një departament në Francën qendrore, pjesë e rajonit të Bourgogne-Franche-Comté. Në verilindje shtrihet departamenti Aube, në lindje shtrihet Côte-d'Or, në jug shtrihet Nièvre, në perëndim shtrihet Loiret dhe në veriperëndim, departamenti i Seine-et-Marne . Lumi Yonne rrjedh në drejtim të veriut përmes departamentit. Auxerre, kryeqyteti i departamentit, ndodhet mbi lumin Yonne, dhe lumi Serein i bashkohet kësaj disa kilometra në veri të qytetit. Canal de Bourgogne, i cili lidh Detin Mesdhe me Oqeanin Atlantik, bashkohet me lumin Yonne përmes bravave në Migennes pak më në veri. Qyteti i dytë më i madh është Sens, i vendosur në bashkimin e lumenjve Vanne dhe Yonne. [4]

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Auxerre, prefektura. Që nga viti 2019, ka 6 komuna me më shumë se 5000 banorë: [1]

Komuna Emri në shqip Popullsia (2019)
Auxerre Aserë 34,451
Sens Sens 26688
Joigny Zhonj 9557
Migennes Migjen 7258
Avallon Avalon 6462
Villeneuve-sur-Yonne Vilare-mbi-Jonë 5165

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi i popullsisë që nga viti 1801:

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801320,596—    
1806326,548+1.9%
1821332,905+1.9%
1831352,487+5.9%
1841362,961+3.0%
1851381,133+5.0%
1861370,305−2.8%
1872363,608−1.8%
1881357,029−1.8%
1891344,688−3.5%
1901321,062−6.9%
1911303,889−5.3%
1921273,118−10.1%
1931275,755+1.0%
1936271,685−1.5%
1946266,014−2.1%
1954266,41+0.1%
1962269,826+1.3%
1968283,376+5.0%
1975299,851+5.8%
1982311,019+3.7%
1990323,096+3.9%
1999333,221+3.1%
2006340,088+2.1%
2011342,463+0.7%
2016340,544−0.6%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbi 50% e banorëve të departamentit merren me veprimtari bujqësore. Jona është një nga departamentet më të varfra dhe më rurale në Francë. Gjatë njëqind viteve deri në vitin 1962, popullsia e saj ra me rreth 100,000 njerëz, ndërsa të gjitha departamentet përreth përjetuan rritje të popullsisë. Jona ishte anashkaluar nga zhvillimi i hekurudhave. Ndërsa industria franceze lulëzoi diku tjetër në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, të rinjtë u larguan nga departamenti duke kërkuar mundësi më të mira dhe departamenti ngeci në zhvillim ekonomik.[nevojitet citimi]

Kohët e fundit, prirja e popullsisë ka ndryshuar. Gjatë periudhës 1999-2007, ajo u rrit me 8000 njerëz për një total prej 341,418 banorësh. Megjithatë, me një popullsi prej 46 banorësh për kilometër katror, dendësia e Jonës është ende më pak se gjysma e asaj të Francës, e cila ishte 100.5 për të njëjtin vit. [5]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Populations légales 2019: 89 Yonne, INSEE
  2. ^ B. Schmider (1984). CRDP de l'Académie de Dijon (red.). L'Yonne, un département: Le paléolithique supérieur dans l'Yonne. ISBN 2-86621-043-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Claude Mordant (1984). CRDP de l'Académie de Dijon (red.). L'Yonne, un département: Le néolithique dans l'Yonne. ISBN 2-86621-043-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Philips' Modern School Atlas. George Philip and Son, Ltd. 1973. fq. 43. ISBN 0-540-05278-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Les résultats des recensements de la population". Insee. Marrë më 2015-09-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)