Nièvre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Njerva
Nièvre (Frëngjisht)
Një pamje e prefekturës së departamentit Njevrë, qyteti Nevers, mbi lumin Luarë, me Katedralen e Neversit në prapavijë
Një pamje e prefekturës së departamentit Njevrë, qyteti Nevers, mbi lumin Luarë, me Katedralen e Neversit në prapavijë
Flamuri i Njerva
Stema Njerva
Vendndodhja e Njevrës në Francë
Vendndodhja e Njevrës në Francë
ShtetiFrance
RajoniBourgogne-Franche-Comté
PrefekturaNevers
NënprefekturatChâteau-Chinon
Clamecy
Cosne-Cours-sur-Loire
Sipërfaqja
 • Gjithsej6.817 km2 (2,632 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej202.670
 • Dendësia30/km2 (77/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit58
Qarqet4
Kantonet17
Komunat309

Nièvre ( IPA: [njɛvʁ]  ( dëgjoni): Shqip: Njerva ) është një departamentrajonin Burgonja-Franche-Comté, Franca qendrore-lindore. I emërtuar sipas lumit Nièvre, ai kishte një popullsi prej 204,452 banorësh në 2019. [1] [2] Prefektura e saj është në Nevers .

Duke mbuluar një sipërfaqe prej 6,817 kilometrash katrorë, Njerva është pa dalje në det midis gjashtë departamenteve të tjera: Yonne në veri, Côte-d'Or në lindje, Saône-et-Loire në juglindje, Allier në jug, Cher në në perëndim dhe Loiret në verilindje.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerva është një nga 83 departamentet origjinale të krijuara gjatë Revolucionit Francez më 4 mars 1790. Ajo u krijua nga ish provinca e Nivernais .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nièvre është pjesë e rajonitBourgogne-Franche-Comté, [1] edhe pse historikisht nuk ka qenë pjesë e provincës së Burgundisë .

Departamenti përshkohet nga lumi Luarë, lumi më i gjatë në Francë. Industria u zhvillua rreth shkritoreve të gizës duke përdorur furnizimin e bollshëm të drurit të gatshëm atëherë. Minierat e qymyrit u zhvilluan gjithashtu gjatë Mesjetës rreth Decizes dhe vazhduan deri në mbylljen e minierës së fundit në 1974. Pylltaria është tani një ofrues i rëndësishëm punësimi. Turistët tërhiqen nga vendet e shumta historike. Rruga ujore Canal du Nivernais është e popullarizuar nga entuziastët e shtëpive notuese.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerva është një departament rural me rreth 31 banorë për km². Vetëm një qytet (Nevers) ka më shumë se 10,000 banorë. [2] Kjo tregon karakteristikat e departamentit, i cili është kryesisht rural. Departamenti po humbet ngadalë popullsinë e tij që nga vitet 1970, me një normë prej 900 njerëz në vit. Shtëpitë e braktisura mund të shihen në fshatra dhe çmimi i pasurive të paluajtshme periferike është një nga më të ulëtat në Francë.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801232,59—    
1806241,739+3.9%
1821257,99+6.7%
1831282,521+9.5%
1841305,346+8.1%
1851327,161+7.1%
1861332,814+1.7%
1872339,917+2.1%
1881347,576+2.3%
1891343,576−1.2%
1901323,783−5.8%
1911299,312−7.6%
1921270,148−9.7%
1931255,195−5.5%
1936249,673−2.2%
1946248,559−0.4%
1954240,078−3.4%
1962245,921+2.4%
1968247,702+0.7%
1975245,212−1.0%
1982239,635−2.3%
1990233,278−2.7%
1999225,198−3.5%
2006222,218−1.3%
2011218,341−1.7%
2016209,161−4.2%

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Nevers, prefektura. Që nga viti 2019, ka 6 komuna me më shumë se 4000 banorë: [2]

Komuna Emri në shqip Popullsia (2019)
Nevers Kurrasi 33,005
Cosne-Cours-sur-Loire Konkusi 9,589
Varennes-Vauzelles Varenë-Vazela 9201
Decize Deçi 5233
La Charité-sur-Loire Bamir-mbi-Luarë 4742
Fourchambault Furshëmba 4125

Verërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerva është gjithashtu e njohur për verën e saj të bardhë, Pouilly Fumé . [3] Vreshtat janë të shpërndara nëpër fshatra, duke përfshirë Pouilly-Sur-Loire, që i jep emrin emërtimit, Tracy sur Loire, Boisgibault, Saint Andelain. Fjala fumé është frëngjisht për "tymuese", dhe thuhet se emri vjen nga cilësia e tymosur ose stralli i këtyre verërave. [3] I vetmi rrush i lejuar në AC Pouilly-Fumé është Sauvignon blanc, i cili prodhon verëra që janë përgjithësisht të freskëta, të tharta dhe disi barore. Ekziston gjithashtu një prodhim konfidencial i verës së kuqe pinot noir pranë La Charité sur Loire.

Turizmi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "A Guide to the Departments of Bourgogne-Franche-Comté - New Regions". frenchentree.com. 13 tetor 2016. Marrë më 5 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Populations légales 2019: 58 Nièvre, INSEE
  3. ^ a b "Pouilly-Fumé". www.pouilly-fume.com. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2018. Marrë më 5 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)