Villeneuve-sur-Lot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vilanueva e Oltit
Vilanuèva d'Òlt (Ocitanisht)
Villeneuve-sur-Lot (Frëngjisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Urë mbi lumin Olt
Urë mbi lumin Olt
Stema Vilanueva e Oltit
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Guillaume Lepers
Sipërfaqja
1
81.320 km2 (31.398 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
21.690
 • Dendësia270/km2 (690/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Villeneuve-sur-Lot ( shqiptimi frëngjisht: [vilnœv syʁ lɔt] ; në dialektin Languedociengjuhës oksitane : Vilanuèva d'Òlt [bilaˈnwɛβɔ ˈðult] ; Shqip: Vilanueva e Oltit ) është një qytet dhe komunëdepartamentin francez jugperëndimor të Olt-dhe-Garonë. Komuna më parë quhej Villeneuve-d'Agen .

Vilanueva e Oltit ndodhet 22 km në verilindje të komunës Agen dhe përshkon lumin Olt .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vilanueva u themelua në 1254 nga Alphonse, Konti i Poitiers, vëllai i Luigjit të IX, në vendin e qytetit të dikurshëm, Gajac, i cili ishte braktisur gjatë kryqëzatave Albigensiane .

Nga fillimi i shekullit të 20-të, Vilanueva e Oltit ishte një qendër e rëndësishme bujqësore dhe zhvilloheshe tregti e madhe me kumbulla ( prunes d'ente ); Përgatitja e kumbullave të konservuara dhe kallajimi i bizeleve dhe fasuleve ishin industri kryesore. Mulliri i rëndësishëm i Gajac-ut qëndronte në bregun e Oltit pak mbi qytet. [1]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179310.125—    
18009.600−5.2%
180610.727+11.7%
18219.211−14.1%
183110.652+15.6%
183611.222+5.4%
184112.337+9.9%
184613.088+6.1%
185113.212+0.9%
185613.834+4.7%
186113.830−0.0%
186613.114−5.2%
187213.681+4.3%
187614.448+5.6%
188114.560+0.8%
188614.693+0.9%
189113.798−6.1%
189613.561−1.7%
190113.594+0.2%
190613.540−0.4%
191113.181−2.7%
192111.350−13.9%
192612.047+6.1%
193112.197+1.2%
193612.655+3.8%
194617.055+34.8%
195415.784−7.5%
196217.295+9.6%
196821.682+25.4%
197522.307+2.9%
198223.045+3.3%
199022.782−1.1%
199922.782+0.0%
200723.436+2.9%
201223.377−0.3%
201722.064−5.6%

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjja kryesore e qytetit ndodhet në bregun e djathtë të lumit Olt dhe lidhet me lagjen në bregun e majtë me një urë të shekullit të 13-të, harku kryesor i së cilës, i ndërtuar gjatë mbretërimit të Luigjit të XIII në vend të dy harqeve më të vjetër, ka një hapësirë prej 36 metrash dhe një lartësi prej 18 metrash . Në bregun e majtë, pjesë të mureve të shekullit të 13-të, të ndryshuara dhe të kapërcyera nga makinacionet e shekullit të 15-të, mbeten dhe kullat e larta katrore ngrihen mbi portat në veri-lindje dhe jugperëndim, të njohura përkatësisht si Porta e Parisit dhe Porte de Pujols.

Pont De La Liberation (sq. Ura e Çlirimit) , që përshkon lumin Olt, është 96.2 metra, një urë me hark e ndërtuar midis 1910 dhe 1919. Kur u përfundua, ishte harku më i madh i betonit me një hapje të vetme në botë. Është projektuar nga Eugène Freyssinet, një nga pionierët në përdorimin e betonit të armuar. 

  1. ^ Chisholm 1911.