Jump to content

François Rabelais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
François Rabelais
U lind mëMes 1483 dhe 1494
Chinon, Mbretëria e Francës
Vdiq më9 prill 1553
Paris, Mbretëria e Francës
OccupationShkrimtar, fizikant, humanist
KombësiaFrancez
Lëvizja letrareRenaissance humanism
Punët e shquaraPantagruel, Gargantua

François Rabelais ose Fransoa Rable (Mes 1483 dhe 1494 – 9 prill 1553) shkollar dhe pedagog humanist francezë. Vepra më e njohur e tij është Gargantua dhe Pantagrueli (Gargantua and Pantagruel).

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gargantua dhe Pantagrueli, është një pentalogji (seri prej 5 librash):
  • Pantagruel (1532)
  • La vie très horrifique du grand Gargantua, (Gargantua - 1534)
  • Le Tiers Livre ("Libri i tretë", 1546)
  • Le Quart Livre ("Libri i katërt", 1552)
  • Le Cinquième Livre (Libri i pestë, autorësia e kontestuar)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bakhtin, Mikhail, Tapani Laine, Paula Nieminen, and Erkki Salo. François Rabelais: Keskiajan Ja Renessanssin Nauru. Helsinki: Like, 1968.
 • Bakhtin, Mikhail (1993). Rabelais and His World (në anglisht). Përkthyer nga Hélène Iswolsky. Bloomington: Indiana University Press.
 • Bowen, Barbara C. (1998). Enter Rabelais, Laughing. Vanderbilt University Press. ISBN 978-0-8265-1306-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Dixon, J.E.G.; Dawson, John L. (1992). Concordance des Oeuvres de François Rabelais (në frëngjisht). Geneva: Librairie Droz.
 • Febvre, Lucien (1982). The Problem of Unbelief in the Sixteenth Century: The Religion of Rabelais (në anglisht). Përkthyer nga Beatrice Gottlieb. Cambridge, MA: Harvard University Press.
 • Huchon, Mireille (2011). Rabelais (në frëngjisht). Paris: Gallimard. ISBN 978-2-07-073544-0.
 • Kinser, Samuel (1990). Rabelais's Carnival: Text, Context, Metatext. Berkeley: University of California Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Screech, Michael A. (1979). Rabelais. London: Duckworth. ISBN 978-0-7156-1660-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Screech, Michael A. (1992). Rabelais. Tel (në frëngjisht). Përkthyer nga Marie-Anne de Kisch. Paris: Gallimard. OCLC 377631583.
 • Rabelais, François (1994). Œuvres complètes. Bibliothèque de la Pléiade (në frëngjisht). édition établie, présentée et annotée par Mireille Huchon avec la collaboration de François Moreau. Paris: Gallimard. OCLC 31599267. Huchon 1994.
 • Frame, Donald Murdoch; Rabelais, François (1999). The complete works of François Rabelais (në anglisht). Berkeley: University of California Press. ISBN 9780520064010. Frame.