Jump to content

Niort

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Niort
Niòrt (Ocitanisht)
Niort (Frëngjisht)
Prefekturë dhe komunë
Stema Niort
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiDeux-Sèvres
QarkuNiort
Kantoni3 kantone
NdërkomunalitetCA Niortais
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jérôme Baloge[1]
Sipërfaqja
1
68.200 km2 (26.332 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
58.966
 • Dendësia860/km2 (2,200/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
79191 /79000
Lartësia2–77 m (6.6–252.6 ft)
(avg. 28 m or 92 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Niort ( shqiptimi frëngjisht[njɔʁ]  ( dëgjoni) ; Poitevin : Niàu ; Ocitanisht: Niòrt  ; Latinisht: Navioritum ) është një komunëdepartamentin Deux-Sèvres, në Francën perëndimore. Është selia prefekturore e Deux-Sèvres.

Popullsia e Niort është 58,707 (2017) dhe më shumë se 177,000 njerëz jetojnë në zonën urbane. [2]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niorti ka një stacion hekurudhor në rrugën TGV midis Parisit dhe La Rochelle, Gare de Niort . TGV direkt në stacionin Paris Montparnasse zgjat 2 orë e 15 minuta. Niorti është një kryqëzim rrugor dhe autostradash, i lidhur me Parisin dhe Bordonë me autostradën A10, me Nantën nga A83 dhe me La Rochelle nga N11. Është qyteti më i madh francez që ofron transport udhëtarësh falas. [3]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat e popullsisë në tabelën dhe grafikun e mëposhtëm i referohen vetë komunës Niort, në shtrirjen e saj për vitet e dhëna. Komuna Niort thithi ish-komunën Souché në 1964, Sainte-Pezenne në 1965, Saint-Florent në 1968 dhe Saint-Liguaire në 1971.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179311.515—    
180015.028+30.5%
180615.066+0.3%
182115.499+2.9%
183117.000+9.7%
183618.197+7.0%
184118.739+3.0%
184618.604−0.7%
185118.727+0.7%
185620.037+7.0%
186120.831+4.0%
186620.775−0.3%
187221.344+2.7%
187620.923−2.0%
188122.254+6.4%
188623.015+3.4%
189123.225+0.9%
189623.674+1.9%
190123.897+0.9%
190623.329−2.4%
191123.775+1.9%
192123.559−0.9%
192625.721+9.2%
193125.935+0.8%
193627.830+7.3%
194632.752+17.7%
195433.167+1.3%
196237.512+13.1%
196848.469+29.2%
197562.267+28.5%
198258.203−6.5%
199057.012−2.0%
199956.663−0.6%
200758.576+3.4%
201257.607−1.7%
201758.707+1.9%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niorti është kryeqyteti francez i sigurimeve të përbashkëta të quajtura mutuélle dhe kompanive bankare, me selitë e MAAF, MAIF, MACIF, SMACL dhe degët rajonale të kompanive kombëtare të përbashkëta si Groupama, Banque Populaire . Niort është qendra kryesore financiare e Francës (e katërta e renditur pas Parisit, Lionit dhe Lilës ). Kimia dhe aeronautika janë industritë kryesore.

Vepra fiktive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niorti është paraqitur ose përmendur në veprat e mëposhtme imagjinare:

 • Son Excellence Eugène Rougon, 1876, romani i gjashtë në serinë Rougon-Macquart nga Émile Zola .
 • Les Diaboliques, film i vitit 1955 nga Henri-Georges Clouzot
 • Sérotonine, roman 2019 nga Michel Houellebecq

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ruajtja e vjetër e Niort

Shkollat e mesme të larta: [4]

 • Liceu Jean Macé
 • Liceu i përgjithshëm, teknologjik dhe profesional Paul Guérin
 • Lycéede la Venise Verte
 • Liceu profesional Gaston Barré
 • Liceu profesional Thomas Jean Main
 • Lycée de l'horticulture et du paysage
 • Lycée Saint-André / Notre-Dame (private)

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
 2. ^ Comparateur de territoire Aire d'attraction des villes 2020 de Niort (063), INSEE
 3. ^ "Niort devient la plus grosse agglomération à proposer la gratuité des transports en commun". lemonde.fr. 1 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Enseignement secondaire". Municipality of Niort. Marrë më 30 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)