Guéret

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guéret
Garait (Ocitanisht)
Guéret (Frëngjisht)
Prefekturë dhe komunë
Parku dhe Musée de la Sénatorerie de Guéret
Parku dhe Musée de la Sénatorerie de Guéret
Stema Guéret
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiCreuse
QarkuGuéret
KantoniGuéret-1 and 2
NdërkomunalitetCA Grand Guéret
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Marie-Françoise Fournier[1]
Sipërfaqja
1
26.210 km2 (10.120 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
12.698
 • Dendësia480/km2 (1,300/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
23096 /23000
Lartësia350–685 m (1,148–2,247 ft)
(avg. 436 m or 1,430 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Guéret (Frëngjisht: [ɡeʁɛ]; Ocitan: Garait ; Shqip: Gereti) është një komunë dhe prefektura e departamentit Creuse në rajoninNouvelle-Aquitaine në Francën qendrore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gereti është një qytet i industrisë së lehtë, më i madhi në departament me një pyll të madh dhe ca bujqësi jo larg nga qendra e qytetit. Është rreth 80 km larg sipas autostradës nga Limozhi.

Harta e departamentit Creuse

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gereti u rrit përreth një abacie të themeluar në shekullin VII. Më pas u bë kryeqyteti i kontesë së La Marche.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196812.849—    
197514.855+15.6%
198215.720+5.8%
199014.706−6.5%
199914.123−4.0%
200714.066−0.4%
201213.219−6.0%
201713.161−0.4%
  • Kisha e Shën Pjetrit dhe Shën Palit që datojnë nga shekulli XIII.
  • Hoteli i Moneyroux (gabimisht i quajtur "Kështjella e Kontëve të Marche", sepse asnjë kont nuk ka jetuar ndonjëherë në Geret).
  • The Museum of the Sénatorerie. Partly built in eighteenth century, the building served as the residence of senators under Napoleon. Since 1832, the Society of Archaeological and Natural Sciences of the Creuse, one of the oldest learned societies of France has been housed here. It brings together natural history collections and works of art. In 1907, the Hotel de la Sénatorerie museum was surrounded by a park and trees.[2]
  • Përkujtimorja e luftës.
  • Kështjella e shekullit të XVII Sainte Feyrer, e ndërtuar në themelet e një kalaje mesjetare, nga e cila ka disa rrënoja.
  • Një labirint i gjerë i përhershëm ndodhet 5 km në jug të Geretit.
  • Liqeni Courtille, një zonë rekreacioni në jug të Geretit, është një liqen artificial përgjatë një shtegu të hijëzuar.
Ujqit e Chabrières
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.
  2. ^ "museum of Sénatorerie". Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2008. Marrë më 25 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)