Bourg-lès-Valence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bourg-lès-Valence
Komunë
noform
Pamje nga Bourg-lès-Valence
Vendndodhja
Bourg-lès-Valence is located in Franca
Bourg-lès-Valence
Bourg-lès-Valence
44°56′55″V 4°53′46″L / 44.9486°V 4.8961°L / 44.9486; 4.8961Koordinatat: 44°56′55″V 4°53′46″L / 44.9486°V 4.8961°L / 44.9486; 4.8961
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Drôme
Kantoni Valence-1
Kryetari Marlène Mourier
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20.3 km2
Lartësia 323 m (m.n.d.)
Popullsia 19,591 banorë
Dendësia 965 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 26500
INSEE 26058
Faqja Zyrtare www.bourg-les-valence.fr


Bourg-lès-Valence është komunëdepartamentin Drôme në juglindje Francës.

Population[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17932.072—    
18002.086+0.7%
18061.900−8.9%
18212.647+39.3%
18312.820+6.5%
18362.898+2.8%
18413.059+5.6%
18463.110+1.7%
18512.870−7.7%
18563.057+6.5%
18613.276+7.2%
18663.615+10.3%
18723.536−2.2%
18763.757+6.2%
18813.572−4.9%
18863.995+11.8%
18913.928−1.7%
18964.336+10.4%
19014.436+2.3%
19064.750+7.1%
19115.072+6.8%
19215.241+3.3%
19265.869+12.0%
19316.471+10.3%
19366.772+4.7%
19467.662+13.1%
19548.348+9.0%
196210.856+30.0%
196812.812+18.0%
197515.616+21.9%
198216.033+2.7%
199018.230+13.7%
199918.347+0.6%
200818.356+0.0%
201419.591+6.7%