Moulins, Aleir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Molin
Molins (Ocitanisht)
Moulins (Frëngjisht)
Pamje e Molinit
Pamje e Molinit
VendiFranca
Sipërfaqja
1
8.610 km2 (3.324 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
19*444
 • Dendësia980/km2 (2,500/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Moulins ( shqiptimi frëngjisht[mulɛ̃]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Molins ; Shqip: Molin ) është një komunë në Francën qendrore, kryeqyteti i departamentit Aleir . Ndodhet në lumin Aleir .

Ndër tërheqjet e shumta turistike janë Maison Mantin, Muzeu Anne de Beaujeu dhe Qendra Kombëtare e Kostumeve dhe Skenografisë .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Molini ndodhet në brigjet e lumit Aleir.

Stacioni Moulins-sur-Allier, në qendër të qytetit, ka trena të drejtpërdrejtë për në Paris ( Gare de Bercy ), udhëtimet e të cilëve zgjasin rreth 2 orë 25 minuta. Autostrada A79 kalon në jug të qytetit. Aeroporti Montbeugny është një aeroport i vogël që ndodhet afër Molinit.

Politika dhe administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Molini në prefekturën e Aleirit, edhe pse nuk është komuna më e populluar e departamentit.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179313.249—    
180013.509+2.0%
180614.101+4.4%
182113.697−2.9%
183114.672+7.1%
183615.231+3.8%
184115.377+1.0%
184617.110+11.3%
185117.318+1.2%
185618.069+4.3%
186117.581−2.7%
186619.890+13.1%
187220.385+2.5%
187621.774+6.8%
188121.156−2.8%
188621.721+2.7%
189122.665+4.3%
189622.215−2.0%
190122.340+0.6%
190621.888−2.0%
191121.990+0.5%
192122.968+4.4%
192623.306+1.5%
193122.225−4.6%
193622.369+0.6%
194623.254+4.0%
195424.441+5.1%
196223.909−2.2%
196825.979+8.7%
197526.067+0.3%
198225.159−3.5%
199022.799−9.4%
199921.892−4.0%
200720.251−7.5%
201218.959−6.4%
201719.664+3.7%

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]