Arlington County

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arlington County
Popullsia
 • Gjithsej207.627
Pentagoni, Lumi Potomac dhe Monumenti i Washingtonit
Arlington County Courthouse Complex

Arlington County është një nga 95 qarqetshtetin federal Virginia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Arlington County shtrihet përgjatë kufirit të Virginias anës Lumit Potomac dhe direkt përpara kryeqytetit të vendit Washington D.C. Qendra administrative e Arlington County është një vend vend që është përcaktuar nga büroja amerikane e numërimit të popullsisë (United States Census Bureau) për qëllime statistikore, e cila shtrihet pothuaj në të gjithë territorin e saj. Qytet me emrin Arlington nuk ka.

Në Arlington gjendet dhe Pentagoni, qendra kryesore e Ministrisë së Mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara. Kompleksi ndërtimor i zyrave të Pentagonit, që është dhe më i madhi në botë, u inaugurua më 15 janar 1943. Ndërtesa ka formën e një pesëkëndëshi me pesë kate. Në Pentagon numërohen rreth 26.000 nëpunës ushtarakë e civilë.

Popullsia dhe sipërfaqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arlington County ka një sipërfaqe prej von 67,7 km². Sipas vlerësimeve të bëra popullsia në vitin 2010 numërohej me 207.627 banorë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stampa:Gje-cung