Arlington County

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Arlington County (Virginia)
Harta e Arlington County në Virginia
Map of the USA highlighting Virginia
Vendndodhja e Virginia në SHBA
Themelimi 9 Korrik 1846
Zyra qendrore Arlington
Sipërfaqja 67.7 km²
Popullsia 207627


Pentagoni, Lumi Potomac dhe Monumenti i Washingtonit
Arlington County Courthouse Complex

Arlington County është një nga 95 qarqetshtetin federal Virginia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Arlington County shtrihet përgjatë kufirit të Virginias anës Lumit Potomac dhe direkt përpara kryeqytetit të vendit Washington D.C. Qendra administrative e Arlington County është një vend vend që është përcaktuar nga büroja amerikane e numërimit të popullsisë (United States Census Bureau) për qëllime statistikore, e cila shtrihet pothuaj në të gjithë territorin e saj. Qytet me emrin Arlington nuk ka.

Popullsia dhe sipërfaja[redakto | redakto tekstin burimor]

Arlington County ka një sipërfaqe prej von 67,7 km². Sipas vlerësimeve të bëra popullsia në vitin 2010 numërohej me 207.627 banorë.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]