Roubaix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rube
Frëngjisht : Roubaix
Qytet
Motoja Probitas et Industria
noform
Pamje nga Rube
Stema_figura
Emblema e Rubezit
Vendndodhja
Rube is located in Franca
Rube
Rube

Koordinatat: 50°41′24″V 3°10′54″L / 50.69000°V 3.18167°L / 50.69000; 3.18167

Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Epërmet e Francës
Departamenti Nord
Qarku Arrondissement Lille
Kantoni kryeqëndër e dy kantoneve
Kryetari Guillaume Delbar
(2014–2020)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13.23 km2
Lartësia 17–52 m (m.n.d.)
Popullsia 95,866 banorë
Dendësia 7,246 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Rubezë
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 59100
Koordinatat 50° 41′ 24″ Veri

3° 10′ 54″ Lindje

Faqja Zyrtare www.ville-roubaix.fr


Roubaix ose Rube (holandisht Robaais) është një qytet i vjetër industrial gjendet në Francën veriore, afër kufirit me Belgjikën. Ky qytet shtrihet në departamentin Nordrajonit Epërmet e Francës.

Komuna e Rubezit ka 95,866 banorë, ështe komuna e tretë për nga popullsia së saj rajonit, pas Lille-ës dhe Amiens-ës. Aktualisht, qyteti formuar në verilindje të Metropol evropian i Lille.

Ai gjatë pjesës së dytë të shekullit XIX ishte një nga qendrat e industrisë tekstile në Francën veriore, e cila tashmë ka fituar nofkën "Mançesteri Franceze" ose "Qyteti i një mijë oxhaqe".

Qyteti është i njohur si etapës së fundit në garën e çiklizmit Paris-Roubaix dhe për monumentet e tij historikë dhe arkitektonikë e trashëguar nga Revolucionit Industrial. Veçanërisht e dukshme është Muzeu të Artit dhe të Industri André Diligent.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Roubaix – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale