Pierre Mauroy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pierre Mauroy
Pierre Mauroy 1990.jpg
Kryeministri i Francës
21 maj 198117 korrik 1984
Paraardhësi: Raymond Barre
Pasardhësi: Laurent Fabius
Të dhënat personale
Lindi më: 5 korrik 1928
Lindi në: Cartignies, Francë
Vdiq më: 7 qershor 2013
Vdiq në: Clamart, Francë
Kombësia: Francez
Profesioni: politikan
Partia politike: Partia Socialiste Franceze

Pierre Mauroy lindi më 5 korrik 1928Cartignies, dhe vdiq më 7 qershor 2013Clamart. Ishte një politikan Francez, Kryeministër i Francës nga 1981 deri në 1984, gjatë presidencës së François Mitterrand.