Turcoing

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Turkang
Tourco (Pikardisht)

Terkoeje (Flemishte Perëndimore)
Toerkonje (Holandisht)

Tourcoing (Frëngjisht)
Komunë
Këshilli Bashkia i Turkangut
Këshilli Bashkia i Turkangut
Flamuri i Turkang
Stema Turkang
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiNord
QarkuLille
KantoniTourcoing-1 and 2
NdërkomunalitetMétropole Européenne de Lille
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Doriane Bécue[1] (DVD)
Sipërfaqja
1
15.190 km2 (5.865 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
99.165
 • Dendësia6,500/km2 (17,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
59599 /59200
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Turne ( Frëngjisht: [tuʁkwɛ̃]  ( dëgjoni) ; Holandisht: Toerkonje [tuːrˈkɔnjə] ; Flemishte Perëndimore: Terkoeje ; Pikardisht: Tourco ; Shqip: Turkangu ) është një qytet në Francën veriore afër kufirit belg. Përcaktohet nga bashkia si komunë në kuadër të departamentit Nord . [2] E vendosur në veri-verilindje të Lilës, ngjitur me Rubenë, Turkangu është kryeqyteti i dy kantoneve dhe qyteti i katërt më i madh në rajonin francez të Hauts-de-France sipas popullësisë, me rreth 97,000 banorë.

Së bashku me qytetet e Lilës, Roubaix, Villeneuve-d'Ascq dhe 86 komuna të tjera, [3] Turkangu është pjesë e zonës metropolitane me qendër katër qytete, e banuar nga më shumë se 1.1 milionë njerëz: Metropole Européenne de Lille . [4] [5] [6] Në një masë më të madhe, Turkangu i përket një konurbacioni të madh të formuar së bashku me qytetet belge Mouscron, Kortrijk dhe Tournai, i cili lindi Grupin e parë Evropian të Bashkëpunimit Territorial në janar 2008, Lille–Kortrijk–Tournai me një total prej pak më shumë se 2. milion banorë. [7]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Place de la Victoire, Turkang.

Qyteti ishte vendi i një fitoreje të rëndësishme për Francën gjatë Luftërave Revolucionare Franceze . Marshalli Charles Pichegru dhe gjeneralët e tij Joseph Souham dhe Jean Moreau mundën një forcë të kombinuar të trupave britanike dhe austriake në Betejën e Turkangut më 29 Floréal II (18 maj 1794). [8]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179312.110—    
180011.380−6.0%
180611.999+5.4%
182114.661+22.2%
183117.973+22.6%
183619.966+11.1%
184122.503+12.7%
184626.834+19.2%
185127.615+2.9%
185629.646+7.4%
186133.498+13.0%
186638.262+14.2%
187243.322+13.2%
187648.634+12.3%
188151.895+6.7%
188658.008+11.8%
189165.477+12.9%
189673.353+12.0%
190179.243+8.0%
190681.671+3.1%
191182.644+1.2%
192178.600−4.9%
192681.379+3.5%
193181.972+0.7%
193678.393−4.4%
194676.080−3.0%
195483.416+9.6%
196289.258+7.0%
196898.755+10.6%
1975102.239+3.5%
198296.908−5.2%
199093.765−3.2%
199993.540−0.2%
200792.118−1.5%
201292.707+0.6%
201797.368+5.0%

Pamjet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kisha e Shën Kristoforit (shekujt 15-16), konsideruar një nga më të bukurat Neo-Gotike në Nord. E ndërtuar në gurë dhe tulla, ka një këmbanare 80 m me më shumë se 80 këmbana.
 • Hospice de Havre, themeluar në 1260.
 • Hôtel de ville (1885), në stilin e Napoleonit të III.
 • Jardin botanique de Tourcoing, një kopësht botanik dhe arboretum.

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guilbert de Lannoy (1545- rr. 1601 ) dhe djali i tij Jean de Lannoy (1575- rr. 1605 ) ishin protestantë nga Turkangu të cilët u vendosën në Leiden, Hollandë. Djali i Zhanit, Philip Delano ( rr. 1603 - rr. 1681-82 ; i lindur Philipe de la Noye ose Philipe de Lannoy ), ishte një emigrant i hershëm në Koloninë e Plymouth dhe paraardhës i familjes së shquar Delano, e cila numëron ndër pasardhësit e saj figura të shquara në historinë amerikane, duke përfshirë presidentin Franklin Roosevelt . [9]

 1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
 2. ^ INSEE commune file
 3. ^ Lecluyse, Frédérick (16 dhjetor 2016). "MEL : on prend les mêmes ou presque et on recommence" [MEL: let's take hardly the same ones and start over]. Nord Éclair (në frëngjisht). Roubaix, F: La Voix du Nord, S.A. 73 (349, ROUBAIX & SES ALENTOURS): 4. ISSN 1277-1422. Bois-Grenier, Le Maisnil, Fromelles, Aubers et Radinghem-en-Weppes. Soit 6000 habitants supplémentaires pour une MEL qui compte désormais 90 communes…
 4. ^ Ezelin, Perrine (2 prill 2015). "European Metropole of Lille Local Action Plan" (PDF). Edinburgh, UK: CSI Europe URBACT. fq. 3. Marrë më 2015-07-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ URBACT (29 maj 2015). "Lille". Edinburgh, UK. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2015. Marrë më 2015-07-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Neveu, Clarisse (15 dhjetor 2016). "Métropole Européenne de Lille : les vice-présidents et conseillers métropolitains délégués élus" [European Metropolis of Lille : elected vice-presidents and metropolitan delegate-councilors]. MEL. Communiqué de presse (në frëngjisht). Lille, F: Métropole Européenne de Lille. Marrë më 2016-12-18. La fusion, effective au 1er janvier 2017, acte un élargissement historique du territoire de la Métropole Européenne de Lille, passant de 85 à 90 communes pour près d'1.2 million d'habitants.
 7. ^ Durand, Frédéric (12 maj 2015). "Theoretical framework of the cross border space production the case of the Eurometropolis Lille-Kortrijk-Tournai" (PDF). Luxembourg, L: EUBORDERSCAPES. fq. 18. Marrë më 2015-07-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Soboul, Albert (1975). The French Revolution 1787–1799. USA: Vintage. fq. 404. ISBN 0-394-71220-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Pilgrim Village Families Sketch: Phillip Delano/De la Noye". American Ancestors. New England Historic Genealogical Society. Marrë më 24 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)