Jump to content

Nord (departament francez)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nord (French department))
Veri
Nord
Ndërtesa e prefekturës në departamentin Nord, në Lilë
Ndërtesa e prefekturës në departamentin Nord, në Lilë
Flamuri i Veri
Stema Veri
Vendndodhja e Veriut në Francë
Vendndodhja e Veriut në Francë
ShtetiFrancë
RajoniHauts-de-France
PrefekturaLilë
NënprefekturatAvesnes-
sur-Helpe

Cambrai
Douai
Dunkirk
Valenciennes
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.742.740 km2 (2,217284 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej2.607.746
 • Vendi1
 • Dendësia450/km2 (1,200/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit59
Qarqet6
Kantonet41
Komunat648
^1 French Land Register data, which exclude estuaries, and lakes, ponds, and glaciers larger than 1 km2

Nord ( shqiptimi frëngjisht[nɔʁ]  ( dëgjoni); Frëngjishte zyrtare: département du Nord ; Pikard: départémint dech Nord ; Holandisht: Noorderdepartement , Shqip: departamenti i Veriut ) është një departamentrajonin Hauts-de-France, Francë në kufi me Belgjikën . Ai u krijua nga gjysma perëndimore e qarqeve historike të Flanders dhe Hainaut, dhe Peshkopia e Cambrai. Stema moderne u trashëgua nga Qarku i Flanders .

Nord është departamenti më i populluar i vendit. Kishte një popullsi prej 2,608,346 banorësh në 2019. [1] Ai gjithashtu përmban rajonin metropolitane të Lilës (qyteti kryesor dhe prefektura e departamentit ), zona e katërt më e madhe urbane në Francë pas Parisit, Lionit dhe Marsejës . Departamenti është pjesa e Francës ku dialekti francez flamand i holandishtes është folur historikisht si gjuhë amtare. Në mënyrë të ngjashme, dialekti i veçantë pikard, Ch'ti, flitet.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fiset e Belgae, të tilla si Menapii dhe Nervii ishin popujt e parë të regjistruar në zonën e njohur më vonë si Nord.

Gjatë shekujve IV dhe V, sundimtarët romakëGallia Belgica siguruan rrugën nga porti kryesor i Bononias (Boulogne) në Colonia (Këln), duke bashkuar popujt gjermanë në veri-lindje të këtij korridori, si Tungri . Në fakt, zona e njohur më vonë si Nord u bë një isoglos (kufi gjuhësor) midis gjuhëve gjermanike dhe romane . Kolonizimi sakson i rajonit nga shekulli i 5-të në shekullin e 8-të ka të ngjarë ta ketë zhvendosur isogjuhën më në jug, kështu që, në shekullin e 9-të, shumica e njerëzve menjëherë në veri të Lilës flisnin një dialekt të holandishtes së vjetër . Kjo ka mbetur e dukshme në emërtimet e vendeve të rajonit. Pasi Qarku i Flanders u bë pjesë e Francës në shekullin e 9-të, izoglossi u zhvendos në veri dhe lindje. [2]

Shtrirja e flemishtes perëndimore e folur në rrethin e Dankërkut në 1874 dhe 1972 respektivisht.

Gjatë shekullit të 14-të, pjesa më e madhe e zonës ra nën kontrollin e Dukatit të Burgundisë dhe në shekujt pasues ishte pjesë e Holandës Habsburge (nga 1482) dhe Holandës Spanjolle (1581).

Zonat që më vonë përbënin Nord iu dorëzuan Francës me traktate në 1659, 1668 dhe 1678, duke u bërë qarqet e Flanders dhe Hainaut, dhe pjesë e Peshkopisë së Cambrait .

Më 4 mars 1790, gjatë Revolucionit Francez, Nord u bë një nga 83 departamentet origjinale të krijuara për të zëvendësuar qarqet.

Politikat moderne të qeverisë që e bëjnë frëngjishten të vetmen gjuhë zyrtare kanë çuar në një rënie të përdorimit të dialektit holandez perëndimor flems. Aktualisht ka 20,000 folës të një nën-dialekti të flamandishtes perëndimore në rrethin e Dankërkut dhe duket se ky nëndialekt i veçantë do të zhduket brenda disa dekadave. [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nord është pjesë e rajonit aktual Hauts-de-France dhe është i rrethuar nga departamentet franceze të Pas-de-Calais, Somme dhe Aisne, si dhe nga Belgjika dhe Deti i Veriut . Sipërfaqja e saj është 5,742.8 km katrorë. [3] Është departamenti më i gjatë në Francën metropolitane, me madhësi 184 km nga Fort-Philippe në veri-perëndim në Anor në jug-lindje.

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Lila, prefektura. Me Roubaix, Tourcoing dhe Villeneuve-d'Ascq aty pranë, ajo përbën qendrën e një grupi qytetesh industriale dhe ish-minerare që arrijnë pak më shumë se një milion banorë. Që nga viti 2019, ka 10 komuna me më shumë se 30,000 banorë: [1]

Komuna Emri në shqip Popullsia (2019)
Lille Lilë 234,475
Roubaix Rube 98828
Turcoing Turkang 98656
Dunkirk Dankërk 86279
Villeneuve-d'Ascq VIlarejas 61,957
Valenciennes Valencë 43,229
Wattrelos Vatrelos 40,898
Douai Duai 39613
Marcq-en-Barœul Mark 38,486
Cambrai Kambrai 32,176

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801765,001—    
1806839,53+9.7%
1821905,777+7.9%
1831989,938+9.3%
18411,085,298—    
18511,158,285—    
18611,303,380—    
18721,447,764—    
18811,603,259—    
18911,736,341—    
19011,866,994—    
19111,961,780—    
19211,787,918—    
19312,029,449—    
19362,022,167—    
19461,917,452—    
19542,098,545—    
19622,293,112—    
19682,417,899—    
19752,511,478—    
19822,520,526—    
19902,531,855—    
19992,555,020—    
20072,564,950—    
20122,587,128—    
20172,604,361—    

Me një popullsi prej 2,608,346 në 2019, [1] Nord është departamenti me popullsinë më të madhe, duke qenë afërsisht i barabartë me atë të Shqipërisë .

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ballë të industrializimit të Francës në shekullin e XIX-të, zona vuajti rëndë gjatë Luftës së Parë Botërore dhe tani përballet me probleme ekonomike, sociale dhe mjedisore që lidhen me zbehjen e aktivitetit të minierave të qymyrit duke ndjekur rënien e industrisë tekstile Lille-Roubaix.

Deri kohët e fundit, departamenti dominohej ekonomikisht nga minierat e qymyrit, të cilat shtriheshin në zemër të departamentit nga Artois fqinje në Belgjikën qendrore.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Populations légales 2019: 59 Nord, INSEE
  2. ^ a b "Dutch dialect" (PDF). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2022-10-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (404 KB) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Dutch" defined multiple times with different content
  3. ^ "Comparateur de territoire − Comparez les territoires de votre choix - Résultats pour les communes, départements, régions, intercommunalités... | Insee". www.insee.fr (në frëngjisht). Marrë më 2022-01-13.