Wattrelos

Coordinates: 50°42′00″N 3°13′01″E / 50.700°N 3.217°E / 50.700; 3.217
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ujras
Kisha e Ujrasit
Kisha e Ujrasit
Stema Ujras
Wattrelos is located in Earth
Wattrelos (Earth)
Koordinatat: 50°42′00″N 3°13′01″E / 50.700°N 3.217°E / 50.700; 3.217
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiNord
QarkuLille
KantoniRoubaix-2
NdërkomunalitetMétropole Européenne de Lille
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Dominique Baert[1]
Sipërfaqja
1
13.440 km2 (5.189 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
41.015
 • Dendësia3,100/km2 (7,900/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
59650 /59150
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Wattrelos ( shqiptimi frëngjisht: [watʁəlo] ; Hollandishte arkaike: Waterlos ; Shqip: Ujrasi) është një komunëdepartamentin Nordrajonin Hauts-de-FranceFrancës veriore. [2] Ndodhet në kufi me Belgjikën, në verilindje të qytetit të Lilës . Komponenti i pestë më i madh i Métropole Européenne de Lille, Ujrasi kufizohet me komunat Roubaix, Tourcoing dhe Leers në Francë dhe komunat Mouscron dhe Estaimpuis në Belgjikë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17933.590—    
18003.214−10.5%
18063.969+23.5%
18214.901+23.5%
18316.791+38.6%
18367.300+7.5%
18417.864+7.7%
18468.736+11.1%
18519.432+8.0%
185610.360+9.8%
186112.315+18.9%
186613.113+6.5%
187214.682+12.0%
187615.325+4.4%
188115.725+2.6%
188617.118+8.9%
189119.770+15.5%
189622.731+15.0%
190125.884+13.9%
190627.503+6.3%
191129.089+5.8%
192127.733−4.7%
192629.032+4.7%
193130.647+5.6%
193631.084+1.4%
194628.796−7.4%
195431.993+11.1%
196241.319+29.2%
196843.754+5.9%
197545.440+3.9%
198244.626−1.8%
199043.675−2.1%
199942.753−2.1%
200742.077−1.6%
201241.633−1.1%
201740.958−1.6%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ INSEE commune file