Duai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duai
Doï (Pikardisht)
Pamje e qytetit me kishën e Shën Pjetrit në sfond
Pamje e qytetit me kishën e Shën Pjetrit në sfond
Stema Duai
VendiFranca
Sipërfaqja
1
16.880 km2 (6.517 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
39.842
 • Dendësia2,400/km2 (6,100/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Douai ( Frëngjisht: [dwɛ]  ( dëgjoni) Pikard: Doï  ; Holandisht: Dowaai; Shqip: Duai) është një qytet në departamentin NordFrancën veriore. Është nënprefekturë e departamentit. [1] E vendosur në lumin Scarpe rreth 40 km nga Lila dhe 25 km nga Arras, Duai është shtëpia e një prej kambanoreve më mbresëlënëse të rajonit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja e saj ndoshta korrespondon me atë të një kështjelle romake të shekullit të 4-të të njohur si Duacum. Nga shekulli i 10-të, qyteti ishte një çiflig neolatin i kontëve të Flandrës . Qyteti ishte një qendër e lulëzuar e tregut të tekstilit gjatë Mesjetës. Në 1384, qarku i Flandrës kaloi në domenet e Dukës së Burgundisë dhe prej andej në 1477 në zotërimet e Habsburgëve.

Në 1667, Duai u mor nga trupat e Luigjit XIV të Francës, dhe me Traktatin e Aix-la-Chapelle të vitit 1668, qyteti iu dorëzua Francës. Gjatë rrethimeve të njëpasnjëshme nga 1710 deri në 1712, Duai u shkatërrua pothuajse plotësisht nga Ushtria Britanike. Deri në vitin 1713, qyteti u integrua plotësisht në Francë. Duai u bë selia e Parlamentit të Flandrës.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industritë kryesore të Duait janë në sektorët e inxhinierisë kimike dhe metalike.

Që nga viti 1970, Renault ka një linjë të madhe montimi automobilash aty pranë, të quajtur Usine Georges Besse pas vrasjes së CEO Georges Besse . Ajo prodhoi automjete të tilla si R14, R11, R19, Mégane dhe Scénic. Pas ndryshimeve në industri, ajo tanimë prodhon makina elektrike .

Stacioni hekurudhor Gare de Douai shërbehet nga trenat rajonalë për në Lilë, Arras, Lens, Amjens, Saint-Quentin dhe Valenciennes. Qyteti lidhet me rrjetin TGV, me trena me shpejtësi të lartë në Paris, Lion, Nantë dhe vende të tjera.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179317.855—    
180018.230+2.1%
180618.461+1.3%
182118.854+2.1%
183118.793−0.3%
183619.173+2.0%
184123.203+21.0%
184620.483−11.7%
185120.528+0.2%
185622.819+11.2%
186124.486+7.3%
186624.105−1.6%
187223.841−1.1%
187626.999+13.2%
188129.172+8.0%
188630.030+2.9%
189129.909−0.4%
189631.397+5.0%
190133.649+7.2%
190633.247−1.2%
191136.314+9.2%
192134.131−6.0%
192638.627+13.2%
193141.598+7.7%
193642.021+1.0%
194637.258−11.3%
195443.380+16.4%
196247.639+9.8%
196849.187+3.2%
197545.239−8.0%
198242.576−5.9%
199042.175−0.9%
199942.796+1.5%
200742.621−0.4%
201241.732−2.1%
201739.700−4.9%

universiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolegjet në Universitetin e Duait

Universiteti i Duait u themelua nën patronazhin e Phillip II kur Duai i përkiste Holandës spanjolle .

Ishte i shquar, që nga vitet 1560 deri në Revolucionin Francez, si një qendër për edukimin e katolikëve anglezë që i shpëtonin persekutimit në Angli.

  1. ^ INSEE commune file