Jump to content

Vetura elektrike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Automobili elektrik)
Karikues i makinës elektrike Tesla.

Një makinë elektrike është një makinë e cila punon me një ose më shumë motorë elektrikë, duke përdorur energjinë e ruajtur në bateritë që rimbushen. Makinat e para elektrike të përdorëshme u prodhuan në vitet 1880. [1] Krahasuar me makinat me motor me djegie të brendshme, makinat elektrike janë më të qeta, nuk kanë shkarkime dhe kanëemetime më të ulta në përgjithësi. [2] Karikimi i një makine elektrike mund të bëhet në stacione karikimi të ndryshme, të cilat mund të instalohen si në shtëpi private ashtu edhe në zona publike. [3]

Në mbarë botën, 6.6 milionë makina elektrike me prizë u shitën në vitin 2021, më shumë se dyfishuar shitjet e vitit 2020 dhe duke arritur një pjesë tregu prej 9% të tregut global të makinave të reja. Makinat tërësisht elektrike përfaqësonin 71% të shitjeve të makinave me prizë në 2021. Që nga dhjetori 2021, 16 milionë makina elektrike me prizë ishin në rrugët e botës. Shumë vende kanë krijuar stimuj qeveritarë për automjetet elektrike me prizë, kredi tatimore, subvencione dhe stimuj të tjerë jomonetarë, ndërsa disa vende kanë ligjësuar për të hequr gradualisht shitjet e makinave me lëndë djegëse fosile, për të reduktuar ndotjen e ajrit dhe për të kufizuar ndryshimet klimatike.

Tesla Model 3 u bë makina elektrike më e shitur në botë në fillim të vitit 2020 dhe në qershor 2021 u bë makina e parë elektrike që kaloi 1 milion shitje globale. Modelet e mëparshme me adoptim të gjerë përfshijnë Mitsubishi i-MiEV japonez dhe Nissan Leaf. Së bashku me teknologjitë e tjera në zhvillim të automobilave si drejtimi autonom, automjetet e lidhura dhe lëvizshmëria e përbashkët, makinat elektrike formojnë një vizion të ardhshëm të lëvizshmërisë të quajtur Lëvizshmëria Autonome, e Lidhur, Elektrike dhe e Përbashkët (ACES).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Roth, Hans (mars 2011). Das erste vierrädrige Elektroauto der Welt [The first four-wheeled electric car in the world] (në gjermanisht). fq. 2–3.
  2. ^ "Reducing Pollution with Electric Vehicles". www.energy.gov (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2018. Marrë më 2018-05-12.
  3. ^ "How to charge an electric car". Carbuyer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2018. Marrë më 2018-04-22.