Jump to content

Kambrai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox French commune

Cambrai (sq. Kambrai; Frëngjisht: [kɑ̃bʁɛ]  ( dëgjoni)</img>  ; Picard: Kimbré  ; Hollandisht: Kamerijk), më parë Cambray [1] është një qytet në departamentin Veri dhe në rajonin Hauts-de-France mbi lumin Scheldt, i cili njihet në vend si lumi Escaut.

Një nënprefekturë e departamentit, Cambrai është një qytet që kishte 32 501 banorë në 2018. Është në zemër të njësisë urbane të Kambrait me 46 772 banorë. Zona metropolitane, me shtrirje më të gjerë, përfshinte 94,576 banorë në vitin 2018. [2] Me Lille dhe qytetet e ish pellgut të minierave Nord-Pas de Calais, është gjithashtu pjesë e Zonës Metropolitane të Lille-ës që ka më shumë se 3.8 milionë banorë.

Tokat pjellore që e rrethojnë dhe industria e tekstilit i dhanë asaj begati në Mesjetë.Liga e Kambrait ishte një aleancë kundër Venedikut e formuar nga Papa Juli II, Luigji XII, Ferdinandi II i Aragonës dhe Perandori Maksimilian I. Traktati mes Perandorit të Shenjtë Romak Karl V dhe Françeskut II të Francës u firmons në Kambrai më 1529. Më vonë, Kambrai iu dha Francës në Traktatin e Nijmegenit (1678).

Cambrai ishte selia e Dukës së Uellingtonit, për Ushtrinë Britanike të Pushtimit, nga 1815 deri më 1818. I pushtuar nga ushtria gjermane gjatë Luftës së Parë Botërore, Cambrai pësoi shkatërrim të pjesshëm në Betejën e Parë të Cambrait nga sulmet e artilerisë britanike në qytet, duke përfshirë Bourlon Wood aty pranë. Luftimet rreth Cambrait, të njohura si Beteja e Cambrait (20 nëntor 1917 - 3 dhjetor 1917) janë të njohura për atë që konsiderohet të jetë përdorimi i parë masiv i tankeve në betejë. [3] Beteja e dytë e Kambrait u zhvillua midis 8 dhe 10 tetorit 1918 si pjesë e sulmit së njëqind ditëve . Lufta e Dytë Botërore u pasua nga rindërtimet dhe një ekonomi dhe popullsi në zhvillim të shpejtë, të ndryshuar papritur nga kriza e naftës e vitit 1973 .

Kambrai sot është një qytet i gjallë dhe pavarsisht shkatërrimit të kaluar, ruan një trashëgimi të pasur monumentale. Kambrai është afirmuar si qendra urbane e Cambrésis . Jeta e saj ekonomike forcohet nga pozicioni i saj në autostradën kryesore lokale dhe lumin.

Situata gjeografike e Kambrait në departamentin Veri

Qyteza e Kambrait ndodhet në jug të Departamentit Veri, në të cilin është vendi kryesor i arrondizmentit. I përket rrjetit të dendur të qyteteve të zonës që ndahen me disa dhjetëra kilometra: Duai është vetëm 24 km , Valencieni është 29 km, Arrasi është 35 km dhe Shën -Kuentini 37 km, të gjitha në vijë ajrore . [4] Kryeqyteti rajonal, Lilë,është 52 km larg. [5]

Kambrai nuk është shumë larg nga disa kryeqytete evropiane: Brukseli është 108 km, Parisi është 160 km dhe Londra është 279 km . [5]

Qyteti lindi dhe u zhvillua në bregun e djathtë të lumit Scheldt . I njohur nga vendasit si Escaut, lumi e ka burimin në departamentin e Aisne, i cili është jo më shumë se 20 km larg.

  1. ^ Stampa:Cite Merriam-Webster
  2. ^ Comparateur de territoire: Aire d'attraction des villes 2020 de Cambrai (108), Unité urbaine 2020 de Cambrai (59403), Commune de Cambrai (59122), INSEE
  3. ^ "First Battle of Cambrai". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Quelques villes proches de Cambrai, villorama.com
  5. ^ a b "Distance entre Cambrai et les plus grandes villes". annuaire-mairie.fr. Marrë më 22 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)