Mesdita-Pirenejtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Midi-Pyrénées
Flamuri i Midi-Pyrénées
Stema zyrtare e Midi-Pyrénées
Location of Midi-Pyrénées
Popullsia
 • Gjithsej2 903 420
Faqja zyrtareMidi-Pyrenees Region

Midi-Pyrénées (Frëngjisht: [midi piʁene]  ( dëgjoni); Miègjorn-Pirenèus në gjuhën oksitane) është një rajon administrativ i Francës në jug të Francës. Rajoni përbëhet nga tetë departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Toulouse.

Është rajoni i dytë më i madh i Francës (pas Guajanës (franceze)) me tetë departamente dhe mbi 45 000 km sipërfaqe.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]