Clermont-Ferrand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Clermont-Ferrand
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Francë
Qarku Auvergne-Rhône-Alpes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42,67 km2
Popullsia 143.886 banorë
Dendësia 3.372 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 63000, 63100
Prefiksi +
Faqja Zyrtare Web faqja

Clermont-Ferrand është një qytet në anën perëndimore të Francës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]