Metz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mec

Metz (Frëngjisht)

Metz (Gjermanisht)
Flamuri i Mec Metz (Frëngjisht) Metz (Gjermanisht)
Stema zyrtare e Mec Metz (Frëngjisht) Metz (Gjermanisht)
Location of Mec Metz (Frëngjisht) Metz (Gjermanisht)
Sipërfaqja
 • Qyteti41,940 km2 (16,190 sq mi)
Popullsia
 • Qyteti120.211
 • Sipërfaqja urbane
285.930
 • Metro
367.851

Metz është një qytet në verilindje të Francës, që ndodhet në bashkimin e lumenjve Moselë dhe Seje. Meci është prefektura e departamentitMoselës dhe selia e parlamentit të rajonit Grand Est . [1] [2] I vendosur pranë trepikëshit përgjatë kryqëzimit të Francës, Gjermanisë dhe Luksemburgut, [3] qyteti formon një vend qendror të rajonit Grand Est Evropian dhe eurorajonit SaarLorLux .[4]

Metz ka një histori të pasur 3,000-vjeçare, [5] duke qenë në mënyra të ndryshme një oppidum kelt, një qytet i rëndësishëm galo-romak, [6] kryeqyteti merovingian i Austrazisë, [7] vendlindja e dinastisë Karolinge, [8] një djep i këngës Gregoriane [9] dhe një nga republikat më të vjetra në Evropë . [10] Qyteti ka qenë i zhytur në kulturën franceze, por është ndikuar fuqishëm nga kultura gjermane për shkak të vendndodhjes dhe historisë së tij. [11]

Për shkak të sfondit të tij historik, kulturor dhe arkitekturor, Meci është paraqitur në listën tentative të Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s të Francës. [12] [13] [14] Qyteti përmban ndërtesa të rëndësishme si Katedralja gotike Saint-Stephen me sipërfaqen më të madhenë botë të dritareve me njolla, [15] [16] Bazilika e Saint-Pierre-aux-Nonnains që është kisha më e vjetër në Francë, [17] Pallatin e tij të stacionit perandorak që shfaq apartamentin e Kaiserit gjerman, [18] ose Shtëpinë e Operas, më e vjetra end në përdorim në Francë. [19] Meci është shtëpia e disa objekteve të klasit botëror, duke përfshirë Sallën e Koncerteve Arsenal dhe muzeun Centre Pompidou-Metz .

Një pellg i ekologjisë urbane, [20] [21] Meci fitoi pseudonimin e tij Qyteti i Gjelbër ( frëngjisht: La Ville Verte ), [22] pasi ka terrene të gjera të hapura dhe kopshte publike. [23] Qendra historike e qytetit është një nga zonat më të mëdha tregtare për këmbësorët në Francë. [24] [25]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pozita gjeografike:

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179336.878—    
180032.099−13.0%
180639.131+21.9%
182142.030+7.4%
183642.793+1.8%
184139.767−7.1%
186156.888+43.1%
186654.817−3.6%
187151.332−6.4%
187545.856−10.7%
188053.131+15.9%
188554.072+1.8%
189060.186+11.3%
189559.794−0.7%
190058.462−2.2%
190560.419+3.3%
191054.965−9.0%
192162.311+13.4%
192669.624+11.7%
193178.767+13.1%
193683.119+5.5%
194670.105−15.7%
195485.701+22.2%
1962102.771+19.9%
1968107.537+4.6%
1975111.869+4.0%
1982114.232+2.1%
1990119.594+4.7%
1999123.776+3.5%
2007123.580−0.2%
2012119.551−3.3%
2017116.429−2.6%

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meci ka një histori të regjistruar që daton mbi 2000 vjet më parë. Para pushtimit të Galisë nga Jul Cezari në vitin 52 para Krishtit, ishte oppidum i fisit kelt Mediomatrici . [26] I integruar në Perandorinë Romake, Meci u bë shpejt një nga qytetet kryesore të Galisë me një popullsi prej 40,000 banorësh, [27] deri në grabitjet barbare dhe transferimin e tij te Frankët rreth fundit të shekullit të 5-të. [26] [28] [29] Midis shekujve 6 dhe 8, qyteti ishte rezidenca e mbretërve merovingianëAustralisë . [30] Pas Traktatit të Verdun në 843, Metz u bë kryeqyteti i Mbretërisë së Lotharingia dhe u integrua përfundimisht në Perandorinë e Shenjtë Romake, duke iu dhënë statusi gjysmë i pavarur. [26] Gjatë shekullit të 12-të, Metz u bë një republikë dhe Republika e Metz-it mbijetoi deri në shekullin e 15-të. [31]

Henri II i Francës hyri në Mec në 1552, duke i dhënë fund Republikës së Mecit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Official website of the prefecture of Moselle" (në frëngjisht). Marrë më 6 korrik 2012.
 2. ^ "Official website of the Moselle department" (në frëngjisht). Marrë më 6 korrik 2012.
 3. ^ Says J.M. (2010) La Moselle, une rivière européenne. Eds. Serpenoise. ISBN 978-2-87692-857-2 (in frëngjisht)
 4. ^ "Official website of the Greater Region" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2012. Marrë më 6 korrik 2012.
 5. ^ Bour R. (2007) Histoire de Metz, nouvelle édition. Eds. Serpenoise. ISBN 978-2-87692-728-5 (in frëngjisht)
 6. ^ Vigneron B. (1986) Metz antique: Divodurum Mediomatricorum. Eds. Maisonneuve. ISBN 2-7160-0115-4 (in frëngjisht)
 7. ^ Huguenin A. (2011) Histoire du royaume mérovingien d'Austrasie. Eds. des Paraiges. ISBN 979-10-90185-00-5 pp. 134,275 (in frëngjisht)
 8. ^ Settipani C. (1989) Les ancêtres de Charlemagne. Ed. Société atlantique d'impression. ISBN 2-906483-28-1 pp. 3–49 (in frëngjisht)
 9. ^ Demollière C.J. (2004) L'art du chantre carolingien. Eds. Serpenoise. ISBN 2-87692-555-9 (in frëngjisht)
 10. ^ Roemer F. (2007) Les institutions de la République messine. Eds. Serpenoise. ISBN 978-2-87692-709-4 (in frëngjisht)
 11. ^ Weyland A. (2010) Moselle plurielle: identité complexe & complexes identitaires. Eds. Serpenoise. ISBN 978-2-87692-748-3 (in frëngjisht)
 12. ^ "World Heritage Site List of France, UNESCO Official Website" (HTLM). Marrë më 19 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Presentation of the specificity of Metz for the UNESCO World Heritage Site enlistment, UNESCO Official Website" (HTLM) (në frëngjisht). Marrë më 19 prill 2014.
 14. ^ "Presentation of the specificity of Metz for the UNESCO World Heritage Site enlistment, Official Website of the Municipality of Metz" (PDF) (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 shkurt 2014. Marrë më 9 janar 2014.
 15. ^ "Metz Cathedral webcam". Arkivuar nga origjinali (VIDEO) më 12 maj 2012. Marrë më 6 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Collectif (2009) Monumental 2009 – semestriel 1. Coll. Monumental. Eds. Guides archeologiques de la France. ISBN 978-2-7577-0055-6 (in frëngjisht)
 17. ^ Delestre X. (1988) Saint-Pierre-aux-Nonnains (Metz – Moselle): de l'époque romaine à l'époque gothique. Eds. Guides archeologiques de la France. ISBN 978-2-85822-439-5 (in frëngjisht)
 18. ^ Schontz A. (2008) La gare de Metz. Eds. Serpenoise. ISBN 978-2-87692-833-6 (in frëngjisht)
 19. ^ Masson G. (2002) L'Opéra-théâtre de Metz. Ed. Klopp, Gerard. ISBN 978-2-911992-38-4 (in frëngjisht)
 20. ^ Pelt J.M. (1977) L'Homme re-naturé. Eds. Seuil. ISBN 2-02-004589-3 (in frëngjisht)
 21. ^ "INA Archive (1977) Samedi et demi, interview with Jean-Marie Pelt. Prod. Antenne 2" (VIDEO) (në frëngjisht). Marrë më 16 maj 2011.
 22. ^ "Metz magazine (2007) 322:16-17" (PDF) (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 nëntor 2008. Marrë më 6 korrik 2012.
 23. ^ "Official municipal website, Public garden map of Metz" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 nëntor 2010. Marrë më 1 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Hamel S. and Walter J. (2000) Metz. Ecologie urbaine et convivialité. Ed. Autrement. ISBN 978-2-86260-343-8 (in frëngjisht)
 25. ^ "Official Metz municipality website, Agenda 21" (PDF) (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 maj 2012. Marrë më 6 korrik 2012.
 26. ^ a b c Bour R. (2007) Histoire de Metz, nouvelle édition. Eds. Serpenoise. ISBN 978-2-87692-728-5 (in frëngjisht)
 27. ^ Vigneron B. (1986) Metz antique: Divodurum Mediomatricorum. Eds. Maisonneuve. ISBN 2-7160-0115-4 (in frëngjisht)
 28. ^ Di Rocco A. (2009) Année 451 : la bataille qui sauva l'Occident. Eds. Thélès. ISBN 978-2-303-00228-8 pp. 156–158 (in frëngjisht)
 29. ^ Gibbon E (1788) History of the Decline and Fall of the Roman Empire. 4:35
 30. ^ Huguenin A. (2011) Histoire du royaume mérovingien d'Austrasie. Eds. des Paraiges. ISBN 979-10-90185-00-5 pp. 134,275 (in frëngjisht)
 31. ^ Roemer F. (2007) Les institutions de la République messine. Eds. Serpenoise. ISBN 978-2-87692-709-4 (in frëngjisht)