Jump to content

Franca jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Franca Jugore
Parku Kombëtar i Calanques midis Marsejës dhe Cassis në Bouches-du-Rhône
Parku Kombëtar i Calanques midis Marsejës dhe CassisBouches-du-Rhône
Franca Jugore bazuar mbi një përkufizim sipas paralelit 45 gradë
Franca Jugore bazuar mbi një përkufizim sipas paralelit 45 gradë
ShtetiFranca

Franca Jugore, e njohur gjithashtu si jugu i Francës ose në gjuhën e folur në frëngjisht si le Midi, [1] [2] është një zonë e përcaktuar gjeografike e përbërë nga rajonet e Francës që kufizohen me Oqeanin Atlantik në jug të Marais Poitevin, [3] Spanjën, Detin Mesdhe dhe Italinë . Ai përfshin Akuitaninë e Re jugore në perëndim, Oksitaninë në qendër, pjesët jugore të Auvernja-Rona-Alpet në verilindje, Provenca-Alpet-Bregu i Kaltër në juglindje, si dhe ishullin e Korsikës në juglindje. Franca Jugore konsiderohet përgjithësisht pjesë e Evropës Jugore për shkak të lidhjes së saj me Detin Mesdhe.

Termi Midi rrjedh nga mi ('mesi') dhe di ('ditë') në frëngjishten e vjetër, e krahasueshme me termin Mezzogiorno për të treguar Italinë jugore, Miazăzi që është një sinonim për jug në rumanisht, ose meridional që është një sinonim për drejtimin e jugut në spanjisht . Koha e mesditës ishte sinonim i jugut, sepse në Francë, si në pjesën tjetër të hemisferës veriore në veri të Tropikut të Bricjapit, dielli është në jug në mesditë. Sinonimia ka ekzistuar që nga frëngjishtja e mesme gjithashtu; meridien mund t'i referohet si mesditës ashtu edhe jugut . Midi konsiderohet se fillon në Valence, prandaj thënia à Valence le Midi commence ("Në Valence fillon Midi").

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona korrespondon në një pjesë të madhe me Oksitania ( Occitanie ) në Evropën Jugore, rajoni historik dhe kulturor në të cilin oksitanishtja ( frëngjisht: langue d'oc ), ndryshe nga langues d'oïl e Francës veriore, ishte gjuha mbizotëruese. Pavarësisht se janë pjesë e Oksitanisë, rajonet e Auvernjës dhe Limuzinit nuk konsiderohen normalisht pjesë e Francës jugore. Qytetet më të mëdha të Francës jugore janë Marseja, Tuluza, Bordoja, Nisa dhe Montpeljeri . Në këtë zonë ndodhen edhe Pirenejtë dhe Alpet Franceze, përkatësisht në pjesën jugperëndimore dhe lindore të saj. Korsika, e cila është në jug të Francës Kontinentale dhe në veri të Sardenjës, Itali, mund të përfshihet gjithashtu.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pika të dukshme turistike përfshijnë Pont du Gard të epokës romake dhe Arena e Nîmesit ; Gryka e Verdonit, në Alpes-de-Haute-Provence ; Canal du Midi, që lidh Tuluzën me Detin Mesdhe ; dhe rajonet natyrore të Larzac, Luberon dhe Camargue . Riviera franceze është në kuadrantin juglindor të Francës jugore. Disa qytete në Francën jugore janë të njohura për arkitekturën dhe rrethinat e tyre, si Roussillon, Ménerbes, Cordes-sur-Ciel, Gordes, Rocamadour, Rennes-le-Château, Les Baux-de-Provence, Lourmarin, Gassin, Saint-Paul- de-Vence, L'Isle-sur-la-Sorgue, Seillans, Crillon-le-Brave dhe Saint-Rémy-de-Provence .

Kuzhina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Franca Jugore ka një kuzhinë që është e ndryshme nga ato të Francës veriore dhe vendeve të tjera të Mesdheut. Dallimi kryesor nga pjesa tjetër e Francës është përdorimi i vajit të ullirit, në vend të gjalpit. Bujqësia vendase furnizon ullinjtë për konsum, si dhe për gatim, rosat dhe patat për të bërë foie gras, mashurkat që përdoren në kasulet, delet qumështi i së cilës prodhon djathë roquefort, domate dhe pjepra. Për të shoqëruar ushqimin më të pasur, zona furnizon gjithashtu verëra shumë më të forta, nga Bordeaux, Cahors, Madiran dhe Languedoc, të cilat të gjitha lahen me raki nga Armagnac . [4]

  1. ^ Lyons, Declan (18 shkurt 2009). Cycling guide to the Canal du Midi, Languedoc, France, Europe. Midpoint Trade Books. ISBN 978-1-85284-559-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Passy, Paul (1904). International French–English and English–French dictionary. Hinds, Noble & Eldredge. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Louis Papy, Le midi atlantique, Atlas et géographie de la France moderne, Flammarion, Paris, 1984.
  4. ^ Taylor, Colin Duncan (2021). Menu from the Midi: A Gastronomic Journey through the South of France (në anglisht). Matador. ISBN 978-1800464964.