Jump to content

Rocamadour

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rocamadour
Rocamador (Ocitanisht)
Rocamadour (Frëngjisht)
Komunë
Stema Rocamadour
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLot
QarkuGourdon
KantoniGramat
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Dominique Lenfant[1]
Sipërfaqja
1
49.420 km2 (19.081 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
617
 • Dendësia12/km2 (32/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
46240 /46500
Lartësia110–364 m (361–1,194 ft)
(avg. 279 m or 915 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Rokamaduri ( shqiptimi frëngjisht: [ʁɔkamaduʁ] ; RocamadorOksitanisht , shqiptohet Rokamadur) është një komunëdepartamentin OltFrancën jugperëndimore. Ajo shtrihet në ish-provincën e Quercy-it .

Rokamaduri [2] ka tërhequr vizitorë për pozitën e tij në një grykë mbi një degë të lumit Dordonjë dhe veçanërisht për monumentet e tij historike dhe shenjtëroren e e Virgjëreshës së Bekuar, e cila për shekuj ka tërhequr pelegrinë nga shumë vende, mes tyre mbretër, peshkopë. dhe fisnikët. [3]

Qyteti poshtë kompleksit të ndërtesave monastike dhe kishave të pelegrinazhit, tradicionalisht i varur nga vendi i pelegrinazhit dhe tani nga tregtia prej turistëve, shtrihet pranë lumit tek shpatet e tij më të ulëta; i jep emrin Rocamadour-it, një djathë i vogël me qumësht dhie të cilit iu dha statusi AOC në 1996.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja dhe aksesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rokamaduri ndodhet në departamentin Olt në veriun e largët të rajonit të Ocitanisë. Pranë Périgordit dhe luginës së Dordonjës, fshati ndodhet në zemër të Parc naturel régional des Causses du Quercy [de; fr], një park natyror rajonal. Rokamaduri ndodhet 36 km larg Cahorit në terma rrugorë. Ndodhet në bregun e djathtë të Alzou-së .

Rokamaduri mund të arrihet me makinë nga autoroute A20, ose me tren: Stacioni Rocamadour-Padirac në hekurudhën Brive-la-Gaillarde-Tulouse (nëpërmjet Capdenac-ut) .

Rokamaduri arrihet nga dy aeroporte rajonale që ofrojnë qasje të lehtë në Luginën e Dordonjës. Aeroporti Brive Vallée de la Dordogne (BVE) ndodhet vetëm disa kilometra larg shumë prej atraksioneve të shkëlqyera të rajonit, ndërsa Aeroporti Bergerac Dordogne Périgord (EGC) ndodhet vetëm 6 km në jug të Bergerac-ut.

Toponimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Format e lashta të Rokamadurit janë Rocamador në vitin 968, Rupis Amatoris në 1186. Sipas Dauzatit, toponimi vjen nga emri i një shenjtori, Amator . [4] :569

Sipas Gaston Bazalgues, toponimi Rokamadur është një formë mesjetare që e ka origjinën nga Rocamajor . Roca emërton një strehë shkëmbore dhe major tregon për rëndësinë e saj. Ky emër do të krishtërohej që nga viti 1166 me shpikjen e hagiotoponimit të rremë Saint Amadour ose Saint Amator. Në vitin 1473, sipas monografisë së Edmond Albe-s, vendi u emërtua kalaja e Shën Amadourit. Në 1618, në një hartë të dioqezës së Cahorit nga Jean Tarde, u shfaq emri i Roquemadour. [5] :119

Në vitin 1166, reliket e Shën Amadourit u zbuluan: një trup i ruajtur në mënyrë të përsosur u varros në zemër të shenjtërores së Virgjëreshës Mari, përpara hyrjes së kapelës së mrekullueshme. Trupi i Shën Amadourit u nxor nga toka dhe më pas iu ekspozua pelegrinëve. Trupi u dogj gjatë Luftërave të Fesë dhe sot kanë mbetur vetëm fragmente kockash, tashmë të dukshme në kriptin e Saint-Amadourit.

Fragment i supozuar i Durandal në Rokamadur
Rrugicë e fshatit

Rokamaduri ishte një varësi e abacisë së Tulle-s në veri në Limuzinin e Poshtëm . Ndërtesat e Rokamadurit (nga ròca, shkëmbi dhe shenjtori Amador ) ngrihen në shkallë nga ana e një shkëmbi në bregun e djathtë të Alzousë, i cili kalon midis mureve shkëmbore 120 metres (390 ft) në lartësi.

Grupe hapash ngjiten nga qyteti i poshtëm te kishat, një grup ndërtesash masive në gjysmë të rrugës lart në shkëmb. Ndër to kryesori është kisha e pelegrinazhit të Notre Dame (e rindërtuar në vitin 1479), që përmban imazhin e kultit tek qendra e sitit, një Madonë e Zezë prej druri, e njohur se është gdhendur nga vetë Shën Amatori (Amadour). Komuniteti i vogël benediktin vazhdoi të përdorte kishën e vogël të shekullit të XII-të ,Saint-Michel, sipër dhe anash. Më poshtë, kisha e pelegrinazhit hapet në një tarracë ku pelegrinët mund të mblidheshin, e quajtur Pllaja e Shën Michelit, ku ka një shpatë të thyer që thuhet se ishte një fragment i Durandalit, të mbajtur dikur nga heroi Roland .

Muret e brendshme të kishës së Shën Shpëtimtarit janë të mbuluara me piktura dhe mbishkrime që kujtojnë pelegrinazhet e njerëzve të famshëm. Kisha nëntokësore e Shën Amadurit (1166) shtrihet nën Shën Shpëtimtar dhe përmban relike të shenjtorit. Në majë të shkëmbit qëndron kalaja e ndërtuar në mesjetë për të mbrojtur vendet e shenjta.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rokamaduri

Parahistoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rokamaduri dhe shpellat e tij të shumta tashmë strehonin njerëz në Paleolitik siç tregohet në vizatimet e shpellave të Grotte des Merveilles . Shpella Grotte de Linars dhe portiku i saj shërbyen si një nekropol nëntokësor dhe një habitat në epokën e bronzit . Mbetjet janë depozituar në muzeun në Cabrerets dhe në bashkinë e Rokamadurit.

Gjatë epokës së hekurit, njerëzit Cadurques erdhën nga Gjermania e mesme. Në shekullin e VIII-të para Krishtit, ata kolonizuan departamentin aktual të Lotit, duke përdorur armët e tyre prej hekuri. Mbetjet e një fshati, në luginën Salvate pranë Couzou-së, u gjetën gjatë punës. Një oppidum i vendosur në lartësitë e luginës Alzou, në rrjedhën e poshtme nga Tournefeuille, është ndoshta i lidhur me luftën e galëve kundër trupave romake gjatë luftës galike. [6]

Mesjeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet dhe ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre nivelet e fshatit datojnë nga Mesjeta dhe ato pasqyrojnë tre rendet e shoqërisë: kalorësit lart, të lidhur me klerikët fetarë në mes dhe punëtorët e shtrirë pranë lumit.

Dokumentet e rralla përmendin se në vitin 1105 u ndërtua një kishëz e vogël në një strehë të shkëmbit në një vend të quajtur Rupis Amatoris, në kufirin e territoreve të abacive benediktine të Shën Martinit në Tulle dhe Shën Pjetrit në Marcilhac-sur-Célé. .

Në 1112, Eble de Turenne, Abati i Tulle u vendos në fshat. Në 1119, dhurimi i parë u bë nga Eudes, Konti i Marshes. Në 1148, u njoftua mrekullia e parë. Pelegrinazhi te Virgjëresha Mari tërhoqi turma. Statuja e Madonës së Zezë daton nga shekulli i 12-të. Géraud d'Escorailles (abat nga 1152 deri në 1188) ndërtoi godinat fetare, të financuara nga dhurimet e vizitorëve. Punimet përfunduan në fund të shekullit të 12-të.

Rokamaduri tashmë gëzonte famë evropiane siç dëshmohet nga libri i shekullit të 12- të Livre des Miracles [7] . Në 1159, Henri II i Anglisë, bashkëshorti i Eleanorës së Aquitaine, erdhi në vend për të falënderuar Virgjëreshën për shërimin e saj.

Në vitin 1166, duke dashur të varrosnin një banor, ata zbuluan një trup të paprekur, të paraqitur si ai i Shën Amadourit. Rokamaduri kishte gjetur shenjtorin e tij. Të paktën katër tregime, pak a shumë të ngjyrosura me legjendë, e paraqesin Shën Amadourin si të afërt me Jezusin .

Në 1211, legati papnor gjatë kryqëzatës Albigensiane, Arnaud Amalric, erdhi për të kaluar dimrin në Rokamadur. Përveç kësaj, në vitin 1291, Papa Nikolla IV dha tre bulle dhe indulgjenca dyzet ditore për vizitorët e sitit. Fundi i shekullit të 13-të pa kulmin e ndikimit të Rokamadurit dhe përfundimin e ndërtesave. Kalaja mbrohej nga tre kulla, një hendek i gjerë dhe vëzhgime të shumta. [6]

Rënia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1317, murgjit u larguan nga Rokamaduri. Vendi më pas administrohej nga një kapitull kanunesh të caktuar nga peshkopi. Në shekullin e katërmbëdhjetë, një klimë e ftohtë, zi buke, epidemi si Vdekja e Zezë shkatërruan Evropën.

Në vitin 1427 filloi rindërtimi, por pa burime financiare ose njerëzore. Një shkëmb i madh shkatërroi kapelën e Notre-Dame e cila u rindërtua në 1479 nga Denys de Bar, peshkopi i Tulle. [8]

Më pas, gjatë Luftërave Franceze të Fesë, kalimi ikonoklastik i mercenarëve protestantë në 1562 solli shkatërrimin e ndërtesave fetare dhe relikteve të tyre. [9] Kanunet përshkruajnë, në një peticion drejtuar Papa Piut IV në 1563, dëmin e shkaktuar: “Ata kanë, o dhimbje! të gjitha mbeturinat; ata dogjën dhe plaçkitën statujat dhe pikturat e saj, këmbanat, stolitë dhe xhevahiret e saj, gjithçka që ishte e nevojshme për adhurimin hyjnor. . . “. Reliket u përdhosën dhe u shkatërruan, duke përfshirë trupin e Shën Amadourit. Sipas dëshmitarëve, kapiteni protestant Jean Bessonia e ka thyer me çekiçin e farkëtarit, duke thënë: "Do të të thyej, pasi nuk deshe të digjesh". Kapitenët Bessonie dhe Duras do të tërhiqnin, për të mirën e ushtrisë së Princit të Conde-së, shumën prej 20,000 paundësh nga gjithçka që përbënte thesarin e Notre-Dame që nga shekulli i 12-të. [10]

Vendi u grabit përsëri gjatë Revolucionit Francez .

Rokamaduri bashkëkohor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga fillimi i shekullit të 20-të, Rokamaduri është bërë më shumë një destinacion turistik sesa një qendër pelegrinazhi, megjithëse pelegrinazhi vazhdon ende të mbetet i rëndësishëm. Rrethinat e Rokamadurit tani janë të shënuara nga disa parqe kafshësh, duke përfshirë Le Rocher des Aigles dhe Le Forêt des Singes (një park zogjsh grabitqar dhe një park majmunësh, respektivisht) dhe gjithashtu pret një festival vjetor djathi. Aktivitetet në natyrë dhe balonat me ajër të nxehtë janë të njohura në mesin e vizitorëve. Kishat e zonës që sfidojnë rëndesën dhe statuja e Madonës së Zezë mbeten një tërheqje shpirtërore si për pelegrinët katolikë, ashtu edhe për vizitorët që praktikojnë fetë e tokës ose të epokës së re, duke u tërhequr nga historitë e "energjive të çuditshme" të Rokamadurit dhe origjinës parakristiane. [11]

Pelegrinazhi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një legjendë që supozohet të shpjegojë origjinën e këtij pelegrinazhi ka shkaktuar polemika midis shkollave kritike dhe atyre tradicionale, veçanërisht në kohët e fundit. Një mjet me të cilin u përhap legjenda dhe pelegrinët tërhoqën në vend ishte Mrekullitë e Zojës së Rokamadurit, shkruar rreth. 1172, [12] një shembull i mrekullisë, ose librat e mrekullive të mbledhura, të cilat kishin një ndjekje kaq të gjerë në Mesjetë.

Sipas legjendës së themelimit, Rokamaduri është emërtuar sipas themeluesit të shenjtërores së lashtë, Shën Amatorit, i identifikuar me Zakeun biblik, taksambledhësin e Jerikos të përmendur në Luka 19:1-10 dhe bashkëshortin e Shën Veronikës, i cili fshiu fytyrën e Jezusit në rrugën për në Kalvar .

Të përzënë nga Palestina prej persekutimit, Shën Amadouri dhe Shën Veronica hipën në një barkë të imët dhe, të udhëhequr nga një engjëll, zbarkuan në bregun e Akitanisë, ku takuan peshkopin Shën Martial, një dishepull tjetër i Krishtit që predikonte Ungjillin në jugperëndim të Galisë .

Pasi udhëtoi për në Romë, ku dëshmoi martirizimin e Shën Pjetrit dhe Shën Palit, Amadouri, pasi u kthye në Francë, pas vdekjes së bashkëshortes së tij, u tërhoq në një vend të egër në Quercy, ku ndërtoi një kishë për nder të Virgjëreshës së Bekuar, afër së cilës vdiq pak më vonë. [13]

Ky tregim, si shumica e legjendave të tjera të ngjashme, nuk shfaqet për herë të parë deri shumë kohë pas epokës në të cilën mendohet se kanë jetuar aktorët kryesorë. Emri i Amadurit nuk gjendet në asnjë dokument para përpilimit të Veprave të tij, të cilat me shqyrtimin e kujdesshëm dhe me zbatimin e rregullave të kursusit në tekst nuk mund të gjykohen më të vjetër se shekulli i 12-të. Tani është vërtetuar mirë se Saint Martial, bashkëkohësi i Amadour-it në legjendë, ka jetuar në shekullin e 3-të dhe jo në shekullin e I-rë dhe Roma nuk e ka përfshirë kurrë atë në mesin e anëtarëve të Kolegjit Apostolik . Pra vetëm përmëndja e Shën Martialit në "Veprat e Shën Amadourit" do të mjaftonte, edhe nëse do të kërkonin prova të tjera, për t'i treguar ato të dyshimta.

Mosbesueshmëria e legjendës ka bërë që disa autorë të kohëve të fundit të sugjerojnë se Amadour ishte një jeremit i panjohur ose ndoshta Shën Amatori, peshkop i Auxerre, por kjo është thjesht hipotezë, pa ndonjë bazë historike. Origjina e shenjtërores së Rokamadurit, e humbur në antikitet, është përcaktuar kështu së bashku me traditat përrallore të cilat nuk mund të durojnë kritika të shëndosha. Pas manifestimeve fetare të Mesjetës, Rokamaduri, si rezultat i luftës dhe Revolucionit Francez, pothuajse u shkretua. Në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë, falë zellit dhe veprimtarisë së peshkopëve të Cahorit, duket se është ringjallur. [13]

Rokamaduri është klasifikuar si një sit i trashëgimisë botërore nga UNESCO si pjesë e rrugës së pelegrinazhit Udha e Shën Xhejmsit. [14]

Referencat kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statuja e Virgjëreshës së Zezë të nderuar

Në poezinë e saj me gjatësi libri, "Vetmia", Vita Sackville-West përdor Rokamadurin në përkushtimin e saj, si vend dhe mjedis për frymëzim.

Kompozitori Francis Poulenc shkroi në vitin 1936 Litanies à la Vierge Noire (Litani për Virgjëreshën e Zezë) pas një pelegrinazhi në faltore.

Rokamaduri përmendet në librin e Michel Houellebecq Soumission (2015).

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.
 2. ^ The "roc or rocca of Amadour".
 3. ^ The modern account is J. Rocacher, Rocamadour et son pèlerinage: étude historique et archéologique, 2 vols.
 4. ^ Dauzat, Albert; Rostaing, Charles (1989). Dictionnaire étymologique des noms de lieux en France (në frëngjisht). Paris: Librairie Guénégaud. fq. 738. ISBN 2-85023-076-6.
 5. ^ Bazalgues, Gaston (qershor 2002). À la découverte des noms de lieux du Quercy. Toponymie lotoise (në frëngjisht). Gourdon. fq. 127. ISBN 2-910540-16-2. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 6. ^ a b Cheveau, Michelle (1998). Rocamadour: Une cité en équilibre (në frëngjisht). Concots. fq. 430. ISBN 2-9510050-6-7.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Chev" defined multiple times with different content
 7. ^ Le livre de Notre-Dame de Rocamadour au XIIe siècle (në frëngjisht). Moine du sanctuaire de Rocamadour. Toulouse: Le Pérégrinateur. 1996. ISBN 2910352048. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)
 8. ^ Cranga, Y. & F. (1997). "L'escargot dans le midi de la France, approche iconographique" (PDF) (në frëngjisht). Marrë më 22 korrik 2009.
 9. ^ Rosary, Eugène (1864). Les Pèlerinages de France (në frëngjisht). Mégard et Ce.
 10. ^ Montaigu, Henry (8 prill 1974). Rocamadour ou la pierre des siècles. Haut lieux de spiritualité. Éditions SOS. fq. 108–9. ISBN 2-7185-0774-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Weibel, Deana L. (2022). A sacred vertigo : pilgrimage and tourism in Rocamadour, France. Lanham, Maryland. ISBN 978-1-7936-5033-7. OCLC 1285370679. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 12. ^ Marcus Graham Bull, The Miracles of Our Lady of Rocamadour: Analysis and Translation (1999) justifies his dating of 1172 and 1173 (for book III), an uncharacteristically rapid assembly of miracle accounts, which were commonly assembled over decades (p. 27); the collection contains 126 miracles in three books.
 13. ^ a b Clugnet, Léon.
 14. ^ "Rocamadour", France Guide, French Government Tourist Office