Jump to content

Cahors

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cahor
Prefekturë dhe komunë
Ura e Valentrës
Ura e Valentrës
Flamuri i Cahor
Stema Cahor
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLot
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Jean-Marc Vayssouze-Faure
Sipërfaqja
1
64.720 km2 (24.989 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
20.159
 • Dendësia310/km2 (810/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cahors ( shqiptimi frëngjisht: [kaɔʁ] ; Ocitanisht: Caors  [kaˈuɾs, ˈkɔws, ˈkɔw] ; Shqip: Cahori) është një komunë në pjesën perëndimore të Francës Jugore . Është prefektura më e vogël midis 13 departamenteve që përbëjnë Rajonin e Ocitanisë . [1] Duke qënë qyteti kryesor i departamentit Olt dhe qendra historike e Quercy, Cahori është shtëpia e 19,878 cahorëve dhe cahoreve .

I vendosur në një gjarpërim të lumit Olt dhe i rrethuar nga kodra të thepisura të thepisura gëlqerore, ky qytet historik është shtëpia e një shumëllojshmërie të madhe monumentesh, kryesisht të trashëguara nga koha romake dhe mesjeta ; Monumentet e qytetit përfshijnë qendrën historike të qytetit, katedralen e Saint-Étienne, muret romake dhe urën e famshme Valentré (një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s si pjesë e shtegut të pelegrinazhit drejt Santiago de Compostelës ). I famshëm për verën dhe gastronominë e tij ( tartufi dhe fuagraja ), ky qytet francez jugor mban etiketën e Qyteteve Franceze të Artit dhe Historisë . Ekonomia cahorase është e varur nga shërbimet tretësore dhe e bën Cahorin qendrën ekonomike të Oltit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hotel de Roaldès

Cahori ka patur një histori të pasur që nga koha kelte . Emri origjinal i qytetit është Divona ose Divona Cadurcorum, "Divona e Cadurci ", Divona ishte një shatërvan, i quajtur tani "la fontaine des Chartreux", i adhuruar nga Cadurci, një popull kelt i Galisë përpara pushtimit romak në vitet '50. para Krishtit. Cadurcit ishin ndër fiset e fundit kelte që i rezistuan pushtimit romak. Fjala frënge Cahors rrjedh nga Cadurcorum . [2] Megjithatë, romanizimi ishte i shpejtë dhe i thellë: Cahori u bë një qytet i madh romak, me shumë monumente, mbetjet e të cilëve mund të shihen sot. Qyteti pësoi një rënie ekonomike që nga Mesjeta dhe humbi universitetin e saj në shekullin e XVIII-të. Sot ai është një qendër e njohur turistike me njerëz që vijnë për të shijuar lagjen mesjetare dhe urën e fortifikuar të Valentresë që daton në shekullin e XIV-të. Është selia e Dioqezës së Cahorit .

Qyteti ishte gjithashtu famëkeq në atë kohë për financuesit e njohur gjerësisht si Cahorsins, të krishterë që paguanin interes mbi kreditë e tyre. Kisha në këto kohë thoshte se përdorimi i parave si qëllim në vetvete ( kamata ) ishte mëkat. Për shkak të kësaj Cahori u bë sinonim i këtij mëkati dhe u përmend në Ferrin e Dantes (XI.50) së bashku me Sodomën si të ligë.

Papa Gjoni XXII, i lindur Jacques Duèze ose d'Euse, lindi në Cahor në vitin 1244, i biri i një këpucari.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196819.128—    
197520.226+5.7%
198219.707−2.6%
199019.735+0.1%
199920.003+1.4%
200720.093+0.4%
201219.991−0.5%
201719.878−0.6%

Pikat turistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Urë
Në urë
Cahors - amfiteatri romak

Verë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kështjellë dhe vresht Cahors

Zona përreth Cahorit prodhon verë, kryesisht verë të kuqe të fortë dhe tanike . Vera me emërtimin Cahors duhet të bëhet nga të paktën 70% rrush Malbec (i quajtur edhe Cot, Auxerrois dhe Pressac), me një maksimum prej 30% varietete rrushi Merlot ose Tannat .

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1331 deri në vitin 1751 , Dioqeza Katolike Romake e Cahorit drejtoi Universitetin e Cahors.

Universiteti u shpërbë në 1751 dhe fakultetet u aneksuan në Universitetin e Tuluzës .

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Commune de Cahors (46042), INSEE
  2. ^ Bernhard Maier, Dictionary of Celtic Religion and Culture (Boydell and Brewer, 1997, originally published 1994 in German), p. 52.