Nekropoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtylla e portës në hyrje të Nekropolit Perëndimor në Glasgow.

Nekropoli [1] ) është një varrezë e madhe, e projektuar me monumente të hollësishme të varrit. Emri rrjedh nga Greqishtja e Lashtë νεκρόπολις nekropoli, fjalë për fjalë do të thotë "qyteti i të vdekurve". [2]

Termi zakonisht nënkupton një vendvarrim të veçantë në një distancë nga një qytet, në krahasim me varret brenda qyteteve, të cilat ishin të zakonshme në vende dhe periudha të ndryshme të historisë. Ato janë të ndryshme nga fushat e varreve, të cilat nuk kishin struktura ose shënjues mbi tokë. Ndërsa fjala përdoret më së shpeshti për vendet antike, emri u ringjall në fillim të shekullit XIX dhe u aplikua në varrezat e planifikuara të qytetit, të tilla si Nekropoli Glasgow.

Nekropoli i Varreve Mbretërore Ilire të Selcës së Poshtme
Tumuli në nekropolin Banditaccia të Cerveterit, Itali.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Definition of NECROPOLIS". www.merriam-webster.com (në anglisht). Marrë më 9 qershor 2019.
  2. ^ Nécropole de Champ-Châlons on Megalithic Portal Map Search