Varrimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Funerali me lule i Shën Nënë Terezës

Varrimi ose funerali është një ceremoni e lidhur me disponimin përfundimtar të një kufome, siç është varrosja ose kremrimi, me vëzhgimet e të pranishmëve. Zakonet funerale përmbajnë kompleksin e besimeve dhe praktikave të përdorura nga një kulturë për të kujtuar dhe respektuar të vdekurit, nga ndërhyrjet, te monumentet e ndryshme, lutjet dhe ritualet e ndërmarra për nder të tyre. Zakonet ndryshojnë midis kulturave dhe grupeve fetare. Motivimet e zakonshme laike për funeralet përfshijnë zinë e të ndjerit, kujtimin e jetës së tyre dhe ofrimin e mbështetjes dhe simpatisë për të pikëlluarit; Për më tepër, funeralet mund të kenë aspekte fetare që kanë për qëllim të ndihmojnë shpirtin e të ndjerit të arrijë jetën e përtejme, ringjalljen ose rimishërimin .

Funerali zakonisht përfshin një ritual përmes të cilit kufoma merr një gjendje përfundimtare. [1] Në varësi të kulturës dhe fesë, këto mund të përfshijnë ose shkatërrimin e trupit (për shembull, nga kremifikimi ose varrosjen qiellore ) ose ruajtja e tij (për shembull, mumifikimi ose ndërhyrja ). Besimet e ndryshme për pastërtinë dhe marrëdhëniet midis trupit dhe shpirtit reflektohen në praktikat funerale. Një shërbim përkujtimor ose festimi i jetës është një ceremoni funerale që kryhet pa mbetjet e personit të ndjerë. [2]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Akyel, Dominic. From Detraditionalization to Price-consciousness: The Economization of Funeral Consumption in Germany. In Uwe Schimank and Ute Volkmann (ed.) The Marketization of Society: Economizing the Non-Economic. Bremen: Research Cluster “Welfare Societies”, 2012, pp. 105–124.
  • Hoy, William G. (2013). Do Funerals Matter? The Purposes and Practices of Death Rituals in Global Perspective. New York: Routledge.
  • Iserson, Kenneth V. (1994). Death to Dust: What Happens to Dead Bodies?. Tucson, AZ: Galen Press, Ltd. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Long, Thomas G. (2009). Accompany Them with Singing: The Christian Funeral. Louisville, KY: Westminster John Knox Press.
  • Roach, Mary (2004). Stiff: The Curious Lives Of Human Cadavers. Penguin. ISBN 978-0141007458. ASIN 0141007451. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Wilson, Jane Wynne. Funerals Without God: A practical guide to humanist and non-religious funeral ceremonies. British Humanist Association. ASIN B00P2ZRS30. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hoy, William G. (2013). Do Funerals Matter? Purposes and Practices of Death Rituals in Global Perspective (në anglisht). Routledge. ISBN 9780415662055.
  2. ^ "The difference between funerals and celebrations of life - funerals often include flowers such as VineLily Moments or VineLily see www.vinelily.com. Funeral Costs Help". Funeral Costs Help (në anglisht). 30 korrik 2014.