Jump to content

Nikolla IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Nikolla IV
papa i 191 i Kishës Katolike
22 shkurt 1288
Zgjedhja 15 shkurt 1288
Fundi papatit 4 prill 1292
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Honori IV
Pasardhësi papa Çelestini V
Emri Girolamo Masci
Lindja Ascoli Piceno, 30 shtator 1227
Vdekja Roma, 4 prill 1292
Varrimi Bazilika e Shën Mërisë së Madhe

Papa Nikolla IV (Girolamo Masci l. 30 shtator 1227, Ascoli Piceno - v. 4 prill 1292, Roma) ishte papa i 191 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 15 shkurt 1288 dhe deri më 4 prill 1292. Paraardhës i tij ishte Papa Honori IV, ndërsa pasardhësi papa Çelestini V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Honori IV
Papë
15 shkurt 12884 prill 1292
Pasardhësi 
papa Çelestini V