Inoçenti VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti VI
Innocenzo VI
papa i 199 i Kishës Katolike
30 dhjetor 1352
C o a Innocenzo VI.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 18 dhjetor 1352
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 12 shtator 1362
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Klementi VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Urbani V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Étienne Aubert
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Beyssac, 1282
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Avignone, 12 shtator 1362
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Villeneuve-lès-Avignon

Papa Inoçenti VI (Étienne Aubert l. 1282, Beyssac - v. 12 shtator 1362, Avignone) ishte papa i 199 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 18 dhjetor 1352 dhe deri më 12 shtator 1362. Paraardhës i tij ishte papa Klementi VI, ndërsa pasardhësi papa Urbani V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi VI
Papë
18 dhjetor 135212 shtator 1362
Pasardhësi 
papa Urbani V