Leoni X

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni X
Leone X
Leoni X në një pikturë nga Raffaello Sanzio
papa i 217 i Kishës Katolike
Medici popes.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 9 marsClaudio Rendina, I Papi, p. 612 1513
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 19 mars 1513
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 1 dhjetor 1521
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Juli II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Adriani VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni di Lorenzo de' Medici
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Firence, 11 dhjetor 1475
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 1 dhjetor 1521
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika Shën Mëria e Minervës

Papa Leoni X (Giovanni di Lorenzo de' Medici l. 11 dhjetor 1475, Firence - v. 1 dhjetor 1521, Roma) ishte papa i 217 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 9 marsClaudio Rendina, I Papi, p. 612 1513 dhe deri më 1 dhjetor 1521. Paraardhës i tij ishte papa Juli II, ndërsa pasardhësi papa Adriani VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Juli II
Papë
9 marsClaudio Rendina, I Papi, p. 612 15131 dhjetor 1521
Pasardhësi 
papa Adriani VI