Benedikti VII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti VII
papa i 135 i Kishës Katolike
tetor 974
Zgjedhja shtator 974
Fundi papatit 10 korrik 983
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Benedikti VI
Pasardhësi papa Gjoni XIV
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 10 korrik 983
Varrimi Bazilika e Kryqit të shenjtë në Jeruzalem

Papa Benedikti VII ( l. ?, Roma - v. 10 korrik 983, Roma) ishte papa i 135 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më shtator 974 dhe deri më 10 korrik 983. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti VI, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XIV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Benedikti VII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti VI
Papë
shtator 97410 korrik 983
Pasardhësi 
papa Gjoni XIV