Inoçenti XIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti XIII
Papa Innocenzo XIII
papa i 244 i Kishës Katolike
C o a Innocenzo XIII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 8 maj 1721
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 18 maj 1721
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 7 mars 1724
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Klementi XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti XIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Michelangelo Conti
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Poli, 13 maj 1655
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 7 mars 1724
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Inoçenti XIII (Michelangelo Conti l. 13 maj 1655, Poli - v. 7 mars 1724, Roma) ishte papa i 244 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 maj 1721 dhe deri më 7 mars 1724. Paraardhës i tij ishte papa Klementi XI, ndërsa pasardhësi papa Benedikti XIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi XI
Papë
8 maj 17217 mars 1724
Pasardhësi 
papa Benedikti XIII