Inoçenti XIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti XIII
Papa Innocenzo XIII
papa i 244 i Kishës Katolike
Zgjedhja 8 maj 1721
Shugurimi peshkopal 18 maj 1721
Fundi papatit 7 mars 1724
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Klementi XI
Pasardhësi papa Benedikti XIII
Emri Michelangelo Conti
Lindja Poli, 13 maj 1655
Vdekja Roma, 7 mars 1724
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Inoçenti XIII (Michelangelo Conti l. 13 maj 1655, Poli - v. 7 mars 1724, Roma) ishte papa i 244 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 maj 1721 dhe deri më 7 mars 1724. Paraardhës i tij ishte papa Klementi XI, ndërsa pasardhësi papa Benedikti XIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi XI
Papë
8 maj 17217 mars 1724
Pasardhësi 
papa Benedikti XIII