Kalisti I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Kalisti I
CalixtusI.jpg
papa i 16 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 217
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 222
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Zefirini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Urbani I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 222
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Kalepodios

Papa Kalisti I ( l. ?, Roma - v. 222, Roma) ishte papa i 16 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 217 dhe deri më 222. Paraardhës i tij ishte Papa Zefirini, ndërsa pasardhësi Papa Urbani I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Zefirini
Papë
217222
Pasardhësi 
Papa Urbani I