Inoçenti IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti IX
papa i 230 i Kishës Katolike
Zgjedhja 29 tetor 1591
Shugurimi peshkopal 3 nëntor 1591
Fundi papatit 30 dhjetor 1591
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gregori XIV
Pasardhësi papa Klementi VIII
Emri Giovanni Antonio Facchinetti
Lindja Bolonja, 20 korrik 1519
Vdekja Roma, 30 dhjetor 1591
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Inoçenti IX (Giovanni Antonio Facchinetti l. 20 korrik 1519, Bolonja - v. 30 dhjetor 1591, Roma) ishte papa i 230 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 tetor 1591 dhe deri më 30 dhjetor 1591. Paraardhës i tij ishte papa Gregori XIV, ndërsa pasardhësi papa Klementi VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori XIV
Papë
29 tetor 159130 dhjetor 1591
Pasardhësi 
papa Klementi VIII