Inoçenti IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti IX
Innocent IX 2.jpg
papa i 230 i Kishës Katolike
C o a Innocenzo IX.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 29 tetor 1591
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 3 nëntor 1591
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 30 dhjetor 1591
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori XIV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Klementi VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni Antonio Facchinetti
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Bolonja, 20 korrik 1519
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 30 dhjetor 1591
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Inoçenti IX (Giovanni Antonio Facchinetti l. 20 korrik 1519, Bolonja - v. 30 dhjetor 1591, Roma) ishte papa i 230 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 tetor 1591 dhe deri më 30 dhjetor 1591. Paraardhës i tij ishte papa Gregori XIV, ndërsa pasardhësi papa Klementi VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori XIV
Papë
29 tetor 159130 dhjetor 1591
Pasardhësi 
papa Klementi VIII