Piu V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa San Pio V
Pio V
Shën Piu V, rituali nga El Greco
papa i 225 i Kishës Katolike
C o a Pius V.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 7 janar 1566
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 17 janar 1566
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 1 maj 1572
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gregori XIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Antonio (Michele) Ghislieri
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Bosco Marengo, 17 janar 1504
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 1 maj 1572
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Mërisë së Madhe

Papa San Pio V (Antonio (Michele) Ghislieri l. 17 janar 1504, Bosco Marengo - v. 1 maj 1572, Roma) ishte papa i 225 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 7 janar 1566 dhe deri më 1 maj 1572. Paraardhës i tij ishte Papa Piu IV, ndërsa pasardhësi papa Gregori XIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu IV
Papë
7 janar 15661 maj 1572
Pasardhësi 
papa Gregori XIII