Urbani IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Urbani IV
Taddeo di bartolo, s. tommaso d'aquino presenta la sua liturgia del corpus christi a urbano IV, 1403 ca. (cropped) (cropped).JPG
papa i 182 i Kishës Katolike
4 shtator 1261
C o a Urbano IV.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 29 gusht 1261
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 2 tetor 1264
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Aleksandri IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Klementi IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Jacques Pantaléon
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Troyes, 1195 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Deruta, 2 tetor 1264
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katedralja e Shën Lorencit, Peruxhia

Papa Urbani IV (Jacques Pantaléon l. 1195 afërsisht, Troyes - v. 2 tetor 1264, Deruta) ishte papa i 182 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 gusht 1261 dhe deri më 2 tetor 1264. Paraardhës i tij ishte papa Aleksandri IV, ndërsa pasardhësi papa Klementi IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Aleksandri IV
Papë
29 gusht 12612 tetor 1264
Pasardhësi 
papa Klementi IV