Vigili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Vigili
Papa Virgilio 1678.jpg
papa i 59 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 29 mars 537
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 7 qershor 555
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Silveri
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Pelagi I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Siracusa, 7 qershor 555
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Vigili ( l. ?, Roma - v. 7 qershor 555, Siracusa) ishte papa i 59 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 mars 537 dhe deri më 7 qershor 555. Paraardhës i tij ishte papa Silveri, ndërsa pasardhësi papa Pelagi I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Silveri
Papë
29 mars 5377 qershor 555
Pasardhësi 
papa Pelagi I