Vigili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Vigili
papa i 59 i Kishës Katolike
Zgjedhja 29 mars 537
Fundi papatit 7 qershor 555
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Silveri
Pasardhësi papa Pelagi I
Lindja Roma, ?
Vdekja Siracusa, 7 qershor 555
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Vigili ( l. ?, Roma - v. 7 qershor 555, Siracusa) ishte papa i 59 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 mars 537 dhe deri më 7 qershor 555. Paraardhës i tij ishte papa Silveri, ndërsa pasardhësi papa Pelagi I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Silveri
Papë
29 mars 5377 qershor 555
Pasardhësi 
papa Pelagi I