Xhovani III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni III
papa i 61 i Kishës Katolike
Zgjedhja mars 561
Shenjtërimi 17 korrik 561
Fundi papatit 13 korrik 574
Paraardhësi papa Pelagi I
Pasardhësi papa Benedikti I
Emri Catelino?
Lindja Roma, ?
Vdekja 13 korrik 574
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gjoni III (Catelino? l. ?, Roma - v. 13 korrik 574, ) ishte papa i 61 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më mars 561 dhe deri më 13 korrik 574. Paraardhës i tij ishte papa Pelagi I, ndërsa pasardhësi papa Benedikti I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pelagi I
Papë
mars 56113 korrik 574
Pasardhësi 
papa Benedikti I