Leoni XII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni XII
papa i 252 i Kishës Katolike
Zgjedhja 28 shtator 1823
Shugurimi peshkopal 5 tetor 1823
Fundi papatit 10 shkurt 1829
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Piu VII
Pasardhësi Papa Piu VIII
Emri Annibale Sermattei della Genga
Lindja Genga, 22 gusht 1760
Vdekja Roma, 10 shkurt 1829
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni XII (Annibale Sermattei della Genga l. 22 gusht 1760, Genga - v. 10 shkurt 1829, Roma) ishte papa i 252 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 28 shtator 1823 dhe deri më 10 shkurt 1829. Paraardhës i tij ishte Papa Piu VII, ndërsa pasardhësi Papa Piu VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu VII
Papë
28 shtator 182310 shkurt 1829
Pasardhësi 
Papa Piu VIII