Leoni XII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni XII
papa i 252 i Kishës Katolike
C o a Leone XII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 28 shtator 1823
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 5 tetor 1823
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 10 shkurt 1829
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Piu VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Annibale Sermattei della Genga
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Genga, 22 gusht 1760
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 10 shkurt 1829
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni XII (Annibale Sermattei della Genga l. 22 gusht 1760, Genga - v. 10 shkurt 1829, Roma) ishte papa i 252 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 28 shtator 1823 dhe deri më 10 shkurt 1829. Paraardhës i tij ishte Papa Piu VII, ndërsa pasardhësi Papa Piu VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu VII
Papë
28 shtator 182310 shkurt 1829
Pasardhësi 
Papa Piu VIII