Bonafaci I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Bonafaci I
papa i 42 i Kishës Katolike
Zgjedhja 28 dhjetor 418
Shenjtërimi 29 dhjetor 418
Fundi papatit 4 shtator 422
Paraardhësi papa Zosimi
Pasardhësi papa Çelestini I
Lindja Roma, prima del 370
Vdekja Roma, 4 shtator 422
Varrimi Katakombi i Shën Felicita

Papa Bonafaci I ( l. prima del 370, Roma - v. 4 shtator 422, Roma) ishte papa i 42 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 28 dhjetor 418 dhe deri më 4 shtator 422. Paraardhës i tij ishte papa Zosimi, ndërsa pasardhësi papa Çelestini I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Zosimi
Papë
28 dhjetor 4184 shtator 422
Pasardhësi 
papa Çelestini I