Jump to content

Leoni VII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni VII
Leone VII
papa i 126 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 3 janar 936
Fundi papatit 13 korrik 939
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni XI
Pasardhësi papa Stefani VIII
Lindja Roma, ?
Vdekja 13 korrik 939
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni VII ( l. ?, Roma - v. 13 korrik 939, ) ishte papa i 126 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 13 korrik 939. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XI, ndërsa pasardhësi papa Stefani VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Leoni VII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XI
Papë
13 korrik 939
Pasardhësi 
papa Stefani VIII