Anteri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Anteri
Pope Anterus.jpg
papa i 19 i Kishës Katolike
Zgjedhja 21 nëntor 235
Fundi papatit 3 janar 236
Paraardhësi Papa Ponciani
Pasardhësi Papa Fabiani
Lindja Petelia, ?
Vdekja 3 janar 236
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Anteri ( l. ?, Petelia - v. 3 janar 236, ) ishte papa i 19 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 nëntor 235 dhe deri më 3 janar 236. Paraardhës i tij ishte Papa Ponciani, ndërsa pasardhësi Papa Fabiani.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Ponciani
Papë
21 nëntor 2353 janar 236
Pasardhësi 
Papa Fabiani