Eugjeni IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Eugjeni IV
Eugenio IV
papa i 207 i Kishës Katolike
C o a Eugenio IV.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 3 mars 1431
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 11 mars 1431
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 23 shkurt 1447
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Martini V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Nikolla V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Gabriele Condulmer
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Venecia, 1383
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Firence, 23 shkurt 1447
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Kisha e Shën Savadores në Lauro

Papa Eugjeni IV (Gabriele Condulmer l. 1383, Venecia - v. 23 shkurt 1447, Firence) ishte papa i 207 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 3 mars 1431 dhe deri më 23 shkurt 1447. Paraardhës i tij ishte Papa Martini V, ndërsa pasardhësi papa Nikolla V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Martini V
Papë
3 mars 143123 shkurt 1447
Pasardhësi 
papa Nikolla V